W Sanatorium Uzdrowiskowym MSWiA „Orion” w Ciechocinku działa pierwsze w województwie kujawsko-pomorskim izolatorium, w którym jest 128 wolnych miejsc, a obecnie przebywają tam 22 osoby.
Czym jest izolatorium dla chorych na COVID-19?
- Izolatorium to miejsce dla chorych na COVID-19, którzy przechodzą tę chorobę łagodnie, ale są źródłem zakażenia dla innych osób - wyjaśnia Adrian Mól, rzecznik prasowy Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.
Kto będzie kierowany do izolatorium?
- osoby chore na infekcję COVID-19 o łagodnym przebiegu niewymagające hospitalizacji,
- osoby u których podejrzewa się chorobę (zostały skierowane przez lekarza do leczenia lub diagnostyki laboratoryjnej w kierunku wirusa SARS CoV-2 w izolacji poza szpitalem),
- osoby, którym lekarz zlecił izolacje w domu, ale ze względu na możliwość zakażenia bliskich z grupy podwyższonego ryzyka (np. osoby starsze, z obniżoną odpornością), nie powinny w nim przebywać,
- osoby, którym lekarz zlecił izolację w domu, ale nie mogą podać się jej w miejscu zamieszkania.
Jak wygląda pobyt w izolatorium?
- Stan zdrowia pacjentów przebywających w izolatorium musi być monitorowany przez personel medyczny, a przynajmniej dwa razy ma kontrolować go pielęgniarka. Nad izolowanymi czuwa również lekarz, który wizytuje pacjentów lub udziela im teleporady medycznej np. przez telefon - informuje Adrian Mól.
Wspieramy Lokalny Biznes!
Każdy pacjent musi mieć zapewnione: osobne pokoje z łazienką, opiekę medyczną na miejscu w izolatorium i łączność telefoniczną z personelem medycznym lub personelem izolatorium, trzy posiłki dziennie.
Koszt pobytu pacjenta pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia.
Jaka placówka może stać się izolatorium?
Wojewoda będzie wskazywał miejsca izolatoriów, które będą zmieniane. W izolatoria mogą zmieniać się hotele, hostele, akademiki, czy sanatoria. Aby stać się izolatorium każdy z tych obiektów musi spełnić warunki wskazane w rozporządzeniu Ministra Zdrowia.
Hotele dla medyków
Ponadto, w województwie kujawsko-pomorskim funkcjonują trzy hotele dla medyka, które zapewniają 188 wolnych miejsc dla lekarzy i kadry szpitali, którzy na co dzień walczą o zdrowie i życie pacjentów zakażonych koronawirusem: Hotel „Daglezja” w Przysieku, Ośrodek Edukacji Ekologicznej „Wilga” w Górznie oraz „Invest-Hotel” w Grudziądzu.
