- Dynamiczny rozwój źródeł odnawialnych, w tym mikroinstalacji, oraz perspektywa szybkiego wzrostu liczby pojazdów elektrycznych rodzą konieczność wdrażania nowych rozwiązań, zwiększających elastyczność pracy sieci. System elektroenergetyczny powinien zostać przygotowany na znaczne i nagłe zmiany poziomu wytwarzanej i konsumowanej energii. Inteligenta sieć to taka, która dzięki mechanizmom elastyczności, jest w stanie dostarczyć odbiorcom energię o najwyższych parametrach jakościowych – mówi Alicja Barbara Klimiuk, prezes zarządu Energi Operatora.
Jak podaje spółka energetyczna, magazyn wykonany zostanie w technologii baterii litowo-jonowych i będzie dysponował mocą 1 megawatów (MW) oraz pojemnością 2 megawatogodzin (MWh). W przybliżeniu jest to energia, która pozwala na zasilanie przez dwie godziny około 1000 gospodarstw domowych.
To nie pierwsza taka inwestycja
Przypomnijmy, w 2016 r. w ramach projektu Lokalne Obszary Bilansowania, w okolicach Pucka wybudowano pierwszy w Polsce magazyn energii, którego celem jest stabilizacja pracy sieci.
Przeczytaj też: Elektrownie w Kujawsko-Pomorskiem. Będą nowe inwestycje, będzie moc [zdjęcia, wideo]
W ramach międzynarodowego projektu EUniversal, w Polsce powstaną trzy obszary demonstracyjne, w których testowane będą rozwiązania ułatwiające współpracę OSD w tym zakresie z innymi podmiotami, na zasadach rynkowych.
Magazyn energii w Czernikowie to część projektu Smart Grid. "Dzięki jego realizacji w ciągu najbliższych lat powstanie pierwszy w Polsce kompleksowy system zarządzania siecią średnich napięć. Zastosowane w nim nowoczesne rozwiązania teleinformatyczne takie jak moduł FDIR, umożliwią szybsze zlokalizowanie miejsca oraz przyczyn awarii, a także - dzięki odpowiedniej automatycznej rekonfiguracji sieci, maksymalne ograniczenie liczby dotkniętych nią odbiorców" - czytamy w komunikacie.
Wartość projektu Smart Grid to ponad 240 milionów złotych (koszty kwalifikowane wynoszą prawie 196 mln zł). W ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, uzyskał on dofinansowanie na poziomie 85 proc., czyli ponad 166 mln zł.
Przypomnijmy, w Czernikowie działa już elektrownia fotowoltaiczna o mocy zainstalowanej 3,77 MW. Roczna produkcja energii elektrycznej w Czernikowie jest szacowana na poziomie 3,5 tys. MWh, co wystarczy na pokrycie zapotrzebowania ok. 1,6 tys. gospodarstw domowych. Instalacja składa się z blisko 16 tys. modułów – każdy o mocy ok. 240W, które zajmują powierzchnię ponad 22,5 tys. metrów kwadratowych, co odpowiada wielkości kilku boisk do piłki nożnej. Elektrownia jest przyjazna środowisku – nie zanieczyszcza powietrza i nie emituje hałasu.
