Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W Czernikowie powstanie magazyn energii Energi Operatora

OPRAC.:
Katarzyna Paczewska
Katarzyna Paczewska
W Czernikowie działa już elektrownia fotowoltaiczna o mocy zainstalowanej 3,77 MW. To w jej pobliżu ma powstać magazyn energii
W Czernikowie działa już elektrownia fotowoltaiczna o mocy zainstalowanej 3,77 MW. To w jej pobliżu ma powstać magazyn energii Energa Operator
Energa Operator rozpoczyna budowę magazynu energii w Czernikowie, w pobliżu jednej z największych farm fotowoltaicznych w Polsce. Inwestycja realizowana jest w ramach współfinansowanego przez Unię Europejską projektu Smart Grid.

- Dynamiczny rozwój źródeł odnawialnych, w tym mikroinstalacji, oraz perspektywa szybkiego wzrostu liczby pojazdów elektrycznych rodzą konieczność wdrażania nowych rozwiązań, zwiększających elastyczność pracy sieci. System elektroenergetyczny powinien zostać przygotowany na znaczne i nagłe zmiany poziomu wytwarzanej i konsumowanej energii. Inteligenta sieć to taka, która dzięki mechanizmom elastyczności, jest w stanie dostarczyć odbiorcom energię o najwyższych parametrach jakościowych – mówi Alicja Barbara Klimiuk, prezes zarządu Energi Operatora.

Jak podaje spółka energetyczna, magazyn wykonany zostanie w technologii baterii litowo-jonowych i będzie dysponował mocą 1 megawatów (MW) oraz pojemnością 2 megawatogodzin (MWh). W przybliżeniu jest to energia, która pozwala na zasilanie przez dwie godziny około 1000 gospodarstw domowych.

To nie pierwsza taka inwestycja

Przypomnijmy, w 2016 r. w ramach projektu Lokalne Obszary Bilansowania, w okolicach Pucka wybudowano pierwszy w Polsce magazyn energii, którego celem jest stabilizacja pracy sieci.

Przeczytaj też: Elektrownie w Kujawsko-Pomorskiem. Będą nowe inwestycje, będzie moc [zdjęcia, wideo]

W ramach międzynarodowego projektu EUniversal, w Polsce powstaną trzy obszary demonstracyjne, w których testowane będą rozwiązania ułatwiające współpracę OSD w tym zakresie z innymi podmiotami, na zasadach rynkowych.

Magazyn energii w Czernikowie to część projektu Smart Grid. "Dzięki jego realizacji w ciągu najbliższych lat powstanie pierwszy w Polsce kompleksowy system zarządzania siecią średnich napięć. Zastosowane w nim nowoczesne rozwiązania teleinformatyczne takie jak moduł FDIR, umożliwią szybsze zlokalizowanie miejsca oraz przyczyn awarii, a także - dzięki odpowiedniej automatycznej rekonfiguracji sieci, maksymalne ograniczenie liczby dotkniętych nią odbiorców" - czytamy w komunikacie.

Wartość projektu Smart Grid to ponad 240 milionów złotych (koszty kwalifikowane wynoszą prawie 196 mln zł). W ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, uzyskał on dofinansowanie na poziomie 85 proc., czyli ponad 166 mln zł.

Przypomnijmy, w Czernikowie działa już elektrownia fotowoltaiczna o mocy zainstalowanej 3,77 MW. Roczna produkcja energii elektrycznej w Czernikowie jest szacowana na poziomie 3,5 tys. MWh, co wystarczy na pokrycie zapotrzebowania ok. 1,6 tys. gospodarstw domowych. Instalacja składa się z blisko 16 tys. modułów – każdy o mocy ok. 240W, które zajmują powierzchnię ponad 22,5 tys. metrów kwadratowych, co odpowiada wielkości kilku boisk do piłki nożnej. Elektrownia jest przyjazna środowisku – nie zanieczyszcza powietrza i nie emituje hałasu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska