W gminie Dobre budżet już został opracowany i wiadomo, że w kasie bądą 22 mln złotych. To budżet z niewielkim deficytem, ok. 1,3 milona. - Nie zagraża nam przez to zadłużenie gminy, ale kredyty musimy brać, bo chcemy inwestować i wnioskować o dotacje z różnych funduszy - zapewnia wójt Stefan Śpibida. - A żeby te inwestycje zrealizować, musimy mieć własny wkład finansowy.
Kujawskie smaki z Dobrego - są zane w całej Polsce, bo publikowane na Listach Produktów Tradycyjnych
Taką inswestycją, zaplanowaną na przyszły rok, jest budowa stacji uzdatniania wody w Krzywosądzy. Kosztować ma około 2,5 mln, z czego spodziewana dotacja to 1,6 mln złotych. Wciąż priorytetem inwestycyjnym w gminie Dobre są drogi - budowa, remonty, modernizacje. W przyszłym roku drogowców zobaczymy m.in. w Byczynie, Dębach, Smarglinie. Kontynuowana będzie ścieżka rowerowa z Dobrego do Bronisławia.
Z innych zadań inwestycyjnych, służących ochronie środowiska, wymienić należy budowę przydomowych oczyszczalni ścieków. Takie realizowane są w gminie od dawna, ale zainteresowanie właścicieli poseji wciąż jest duże, zwłaszcza tych, którzy budują nowe domy.
Do każdej takiej budowy gmina dołoży - już z własnego budzetu - 2,5 tys. złotych.
Jak wiadomo, jedną z najbardziej kosztownych dziedzin, gdy chodzi o samorządowe budżety, jest oświata. W przypdku gminy Dobre nie planuje się rewolucyinych zmian, wielkich remontów, nowych inwwestycji, poza jedną w Byczynie. Tu bowiem powstanie przedszkole w zaadaptowanych pomieszczeniach w szkole podstawowej. Koszt - to ok. 150 tys., w tym dotacja - 140 tys. złotych. Z dotacji pokryte też zostanie utrzymanie opiekunów i personelu przez dwa lata.
Wydaje się, że wszystko układa się wmiarę dobrze, budżet "skrojony" na miarę potrzeb i możliwości. Jednaże mieszkańców czekają trudne chwile - zwiększone opłaty za wywóz odpadów komunalnych.
- Niestety, także gminę Dobre nie mogły ominąć te podwyżki. Wiem, że są wysokie, ale nie mamy innego wyjścia - twierdzi wój Śpibida. - Skalkulowaliśmy wszystko tak, żeby były możliwie najmniejsze, jak najmniej bolesne, ale od tego nie uciekniemy.
Od przyszłego roku stawka za wywóz odpadów w gminie Dobre wynosić będzie 21 złotych miesięcznie od jednej osoby w gospodrastwie. Nie będzie już możliwości, by wybierać - czy chcemy odpady segregować, czy mieszać - wszystkie mają być segregowane. Kara dla tych, którzy nie zastosują się do tych wymogów - 50 złotych.
Jest możliwość, by zmniejszyć opłatę o 2 złote, jeśli właściciel poseji część odpadów będzie usuwał w przydomowym kompostowniku.
