Już po raz trzeci Stowarzyszenie „Na Tropie” zorganizowało Konkurs Ekologiczny pod hasłem „Drugie Życie Śmieci”. Jak zawsze w jego sprawne przeprowadzenie zaangażowały się drużyny harcerskie, tym razem z Wielgiego i Dyblina. Uroczysta gala odbyła się w Szkole Podstawowej w Dyblinie w gm. Dobrzyń nad Wisłą.
- Jestem pod ogromnym wrażeniem gościnności, której doświadczyliśmy w tej niewielkiej szkole – mówi Jakub Klaban ze Stowarzyszenia „Na Tropie”. – Atmosfera była wspaniała, a na wszystkich jeszcze czekał słodki poczęstunek.
Uczestnicy rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych. Pierwsza „Prawidłowa segregacja śmieci” była skierowana do dzieci w wieku 5-6 lat. Zwyciężyła w niej Magdalena Cymerman z Przedszkola Samorządowego „Kubuś Puchatek” w Dobrzyniu nad Wisłą. Drugie miejsce zajęła Hanna Stanna ze Szkoły podstawowej w Dyblinie, a trzecie – Stanisław Żebrowski ze Szkoły Podstawowej w Zadusznikach (gm. Wielgie). Wyróżniono: Lilię Nałęcz z Prywatnego Przedszkola Anglojęzycznego „Mały Miś” w Grębocinie (gm. Lubicz) oraz Gustawa Borkowicza z Zespołu Przedszkoli Miejskich nr 1 w Lipnie.
W kategorii dzieci od 7-9 roku życia "Segreguj i daj drugie życie śmieciom" pierwsze miejsce zajął Oskar Ciechanowski ze Szkoły Podstawowej w Maliszewie (gm. Lipno), drugie – Mirella Dudzińska z Zespołu Szkół w Radomicach (gm. Lipno), a trzecie – Gabriela Sobierajska ze Szkoły Podstawowej w Dyblinie. Wyróżniono: Lenę Krzemińską ze Szkoły Podstawowej w Czarnem (gm. Wielgie) oraz Macieja Kwapińskiego z Zespołu Placówek Oświatowych w Wielgiem.
W najstarszej kategorii „Wesoła śmieciarka”, w której w konkursowe szranki stanęli uczestnicy w wieku od 10 do 14 lat bezkonkurencyjna okazała się praca Martyny Wyrwy z Zespołu Placówek Oświatowych w Wielgiem. Drygi był Jakub Wiśniewski ze Szkoły Podstawowej w Krojczynie (gm. Dobrzyń nad Wisłą), a trzeci – Hubert Piekarski ze Szkoły Podstawowej w Dobrzyniu nad Wisłą. Wyróżniono: Julię Meller z Zespołu Placówek Oświatowych w Wielgiem i Dawida Spryszyńskiego ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Lipnie.
Prace oceniało jury w składzie Małgorzata Rudnicka, Daria Piekarska oraz Aneta Wierzbicka. Nagrody, wyróżnia oraz upominki zostały ufundowane przez Stowarzyszenie „Na Tropie” oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Słodkości zostały przekazane przez Tadeusza Wiewiórskiego, wójta Gminy Wielgie.
Już wiadomo, że podsumowanie czwartej edycji ekologicznych zmagań odbędzie się w gminie Lipno.
