W gminie Cekcyn w 2022 r. inwestują z umiarem i bardzo boją się wzrostu cen

Anna Klaman
Anna Klaman
Inwestycje w gminie Cekcyn w 2022 r. wyniosą 5 mln 794 tys. zł
Inwestycje w gminie Cekcyn w 2022 r. wyniosą 5 mln 794 tys. zł Fot. Archiwum
Udostępnij:
W Cekcynie przy uchwalaniu budżetu na 2022 r. martwiono się głównie o to, że zmaleją dochody samorządu. I to teraz, gdy koszty działania szkół i innych jednostek będą coraz wyższe. Bo owszem, wpływy podatkowe w 2022 r. pozostaną na tym samym poziomie co dotąd, ale wiadomo, że zostaną skorygowane w styczniu 2023 r. Jest duża obawa, że na minus.

Podatki, inflacja, rosnące koszty wynagrodzeń, gazu i energii elektrycznej - te słowa odmieniano na sesji Rady Gminy przez wszystkie przypadki. Wójt Jacek Brygman powiedział wprost, że jeżeli w tym roku inflacja wyniesie ok. 8 - 10 proc., to samorząd będzie miał problem z wydatkami bieżącymi i zadaniami inwestycyjnymi.
Jednocześnie wójt mówi, że choć odsetki od zaciągniętych kredytów wzrosną, budować nadal opłaca się z kredytów, bo inflacja sprawia, że koszty zadań są wyższe niż koszty oprocentowania.

W budżecie gminy Cekcyn fundusz płac zostanie zwiększony o 8 - 10 proc. Jak czytamy w uchwale budżetowej, ze względu na wzrost płacy minimalnej. A wydatki bieżące to na przykład oświata, która pochłania coraz więcej funduszy.

- Najbardziej niezadowoleni jesteśmy z wysokości subwencji oświatowej W przypadku naszej gminy subwencja oświatowa została podwyższona o 1,3 proc., a wydatki oświatowe rosną przynajmniej o 10 proc. To kolejny rok, gdzie "rozjeżdżają się" nam koszty funkcjonowania oświaty z podwyżką subwencji oświatowej - mówi "Pomorskiej" wójt.

Dyrektorzy szkół zgłosili zapotrzebowanie wyższe o ok. 320 tys. zł plus i dwa zadania remontowe w szkołach w Iwcu i Cekcynie. Ich wniosków nie ujęto. Za to będą środki na wnioskowane: nagrody dla urzędników ponadprzeciętne zaangażowanych w pracy, parking przy SP w Iwcu i przeznaczenie budynku po poczcie w Iwcu na mieszkania socjalne.
Radny Marek Kobyliński martwił się, że w tym roku inwestycji nie ma dużo, bo będzie na ten cel 5 mln 794 tys. zł, ale jeszcze bardziej interesował się kwestią podatku PIT. Tego, że samorząd na Polskim Ładzie może stracić. - Polski Ład wprowadza trochę zmian, zobaczymy, jak to się skończy. To będzie eksperymentalny rok - stwierdził Waldemar Stoisk, skarbnik powiatu.
Według prognoz z Ministerstwa Finansów podatek dla gminy Cekcyn będzie na tym samym poziomie, co w poprzednich latach.
Co miesiąc samorządy będą otrzymywać równe miesięczne raty z tytułu udziału podatku PiT i CiT.

- Mamy gwarancję w tym roku, że określona kwota co miesiąc do nas wpłynie Ja akurat uważam, że to korzystne. - Minusem jest jednak to, że po roku będzie to rozliczane według faktycznych wpływów. Skutek będziemy znali więc pewnie dopiero w styczniu 2023 r. - mówi wójt.

Dotąd było tak, że w zależności od tego, ile w danym miesiącu mieszkańcy zapłacili podatku dochodowego - określony procent od niego w kolejnym miesiącu otrzymywał samorząd. Za każdy miesiąc była inna kwota. W pierwszych miesiącach roku - ze względu na ulgi podatkowe - niższa, w drugim półroczu - wyższa. - Do końca roku mieliśmy czasami niższe wpływy, ale bywało też, że niższe - informuje Brygman. - Teraz ryzyko jest takie, że jeżeli mieszkańcy mniej zarobią, to będzie nam rozliczone to w 2023 r. Jeżeli zapłacą mniej, to dostaniemy mniej na 2023 r. Jeżeli zapłacą więcej, to więcej dostaniemy na 2023 r.
Gdy idzie o wyższe ceny, to martwi koszt energii elektrycznej (35 proc. więcej), gazu chwilowo - nie, bo gmina Cekcyn jest w tej szczęśliwej sytuacji, że razem z Bydgoszczą była w grupie zakupowej na dwa lata, a więc w tym roku rachunki za niego nie wzrosną. Dobrze, bo większość budynków gminnych jest ogrzewana na gaz. - Obawiamy się przetargów i wysokości składanych ofert - mówi wójt Brygman. - Jak rozmawiam z przedsiębiorcami, to oni też stoją pod dużym znakiem zapytania, jakie oferty zgłaszać. Dlatego w Cekcynie chcą możliwie najszybciej ogłaszać zamówienia.**

A tegoroczne inwestycje to m.in. rewitalizacja budynku przy ul. Wczasowej (1 mln 566 tys. zł) czy dokończenie punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (282 tys. zł), budowa drogi w Lisinach za 957 tys. zł (478 tys. z rządowego programu rozwoju dróg). Pozostałe wydatki drogowe to 510 tys. zł. Spore środki przeznaczone zostaną na boiska: przy SP w Cekcynie (970 tys. zł), Zielonka (640 tys. zł), Cekcyn (modernizacja z oświetleniem - 300 tys. zł).
Za 40 tys. zł wykonany zostanie projekt przebudowy Urzędu Gminy z budową windy. Na rozpatrzenie w ramach prow czeka modernizacja świetlic w Iwcu, Krzywogońcu, Wielkich Budziskach, Małym Gacnie i Zielonka. Chodzi o wymianę kotłowni węglowych.**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie