Projekt tej uchwały zdjęty został z porządku sesji, bowiem - zgodnie z wytycznymi nadzoru Wojewody - kompetencja przeprowadzenia konsultacji w tym konkretnym przypadku przynależy burmistrzowi. Wniosek o przeprowadzenie takich konsultacji wniósł jeden z radnych. Jacek Waśko podejmie w tym zakresie odpowiednie działania.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
Próba zmiany nazwy miejscowości z Mokre na Glewo- Mokre była podejmowana już kilka lat temu. Zaproponował ją sołtys i radny z tego terenu, uzasadniając swoją decyzję tym, że od 30 lat w miejscowości funkcjonuje nazwa Glewo-Mokre. W wykazie urzędowych nazw miejscowości figuruje nazwa miejscowości Mokre, w GUS Mokre, ale w ewidencji ludności już Glewo-Mokre. To błąd, który pojawił się kilkanaście lat temu i funkcjonuje do tej pory. Część mieszkańców ma nawet wydane dowody z wpisanym adresem Glewo-Mokre. Mieszkańcy, którzy mają prawo jazdy mają wpisane tylko Glewo. Panuje chaos. Największy problem mają pocztowcy, kurierzy i służby ratownicze. Obie wsi posiadają odrębną numeracje domów. Mokre to bardzo mała miejscowość licząca blisko 100 mieszkańców.
- Żeby zmienić nazwę miejscowości, muszą być dopełnione procedury - tłumaczy Ryszard Machnowski. - Przeprowadzone były również konsultacje społeczne.
Mieszkańcy już wtedy zadecydowali, że chcą zmiany miejscowości (pisaliśmy już o tym w „TL”). - Podejmowane były już uchwały w tej sprawie - dodaje sekretarz. - Rada Miejska występowała z wnioskiem do ministra, ale wniosek nie uzyskał akceptacji. Nazwa miejscowości nie została zmieniona, zatem należałoby zmienić dowody osobiste, które zostały błędnie wydane z „nieurzędową” nazwą miejscowości.
Jeżeli z przeprowadzonych konsultacji wynikać będzie, że wolą mieszkańców jest dokonanie takiej zmiany, to do rady będzie należało ewentualne zwrócenie się z odpowiednim wnioskiem, przyjętym w drodze uchwały, do właściwego Ministra w tej sprawie.
Pogoda na dzień (08.02.2018) | KUJAWSKO-POMORSKIE
Źródło: TVN Meteo/x-news