Z zadań drogowych w tym roku została wykonana między innymi ta w Szymbornie i Kijewie Szlacheckim.
- Pozyskaliśmy tutaj fundusze z Lokalnej Grupy Działania „Zakole Dolnej Wisły” - podkreśla Mieczysław Misiaszek. - Termin wykonawca, Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów ze Świecia, miał do kwietnia przyszłego roku. Wykonał jednak to zadanie przed terminem. Te dwa odcinki zrobiliśmy w ramach jednego przetargu. Dotacja, którą pozyskaliśmy, wyniosła 244 tysiące złotych.
Ładniej i bezpieczniej
Jak mówi wójt, droga w Szymbornie to ta do centrum wsi.
Zderzenie sześciu pojazdów w Grzybnie! Poszkodowane są dzieci z Domu Dziecka w Chełmnie
- Była stara, brukowa, ale wcześniej to nie my byliśmy jej właścicielami tylko Skarb Państwa - informuje wójt gminy Kijewo Królewskie. - Uregulowaliśmy formalności, przejęliśmy drogę i dopiero wtedy mogliśmy w nią zainwestować. W sumie 450 metrów asfaltu, przebudowane chodniki. Z kolei w drugiej miejscowości - wykonana została „ślepa droga”, przy pałacu Wojnowskich, są tam jednak zakłady pracy. Łączna wartość tego zadania to ponad 744 tysiące złotych.
Wójt aplikował w tym roku również o fundusze na remonty dróg do wojewody.
- A dokładnie chcieliśmy pozyskać je z Funduszu Budowy Dróg Lokalnych - mówi Mieczysław Misiaszek. - I dostaliśmy środki na remont dróg Trzebcz Szlachecki - Stablewice i Trzebcz Szlachecki - Wieś. Chodzi o około 800 metrów, w terenie, na którym jest duże skupisko ludzi. Nawierzchnia jest z dwóch warstw bitumicznych, zjazdy są z kostki polbrukowej, jezdnia została poszerzona o jeden metr, a chodnik już nie kończy się za szkoła - jest aż do wejścia do świetlicy.
Wartość tego zadania wynosiła ponad 571 tysięcy złotych, a dotacja z urzędu wojewódzkiego sięgnęła 60 procent.
- Cztery wnioski złożyliśmy do Funduszu Dróg Samorządowych - informuje pierwszy w gminie Kijewo Królewskie. - Dostaliśmy dofinansowanie na drogi Bajerze - Trzebczyk oraz Trzebczyk-Trzebcz Szlachecki. Wartość kosztorysowa wynosiła 2,6 miliona złotych, po przetargu spadła do 1,6 miliona złotych. Stąd było też moje wielkie zdziwienie, że ścieżki rowerowe, które robić mamy wspólnie z innymi gminami i powiatem, są tak drogie i po przetargu ogłoszonym przez Starostwo Powiatowe w Chełmnie, ich ceny nie spadły.
Remontują dalej - z oszczędności
Wójt wskazuje, że najlepsza ofertę, właśnie opiewającą na 1,6 mln złotych, złożyło toruńskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowo-Inżynieryjnego.
- Za tę kwotę zrobią 2,7 kilometra dróg bitumicznych - dodaje Mieczysław Misiaszek. - Były to drogi gruntowe, więc niezbędne było kruszywo, podbudowa i dopiero dwie warstwy asfaltu. Mają to zrobić do 30 kwietnia, ale zakończą prawdopodobnie przed świętami. Dotacja z urzędu wojewódzkiego na to zadanie wyniosła 65 procent. Zaoszczędziliśmy milion. I nie tylko my.
Wójt wskazuje, że dzięki oszczędnościom poprzetargowym dwie drogi, które były na liście rezerwowej w urzędzie wojewódzkim dostaną dofinansowanie.
- Chodzi o przebudowę drogi Brzozowo Wybudowanie i dwie osiedlowe w Kijewie Królewskim - Miłą i Cichą - wymienia Mieczysław Misiaszek.
