Co roku w Mroczy prezentowane są zwyczaje wielkanocne innego regionu. Były już Kaszuby, Pałuki, w tym roku postawiono na region krakowski. Panie z kół gospodyń wiejskich, lokalne organizacje oraz sołectwa z gminy Mrocza miały za zadanie wykonać jak najlepiej palmy wielkanocne charakterystyczne dla wsi podkrakowskich.
Więcej wiadomości z Chojnic na www.pomorska.pl/chojnice.
Jak im poszło dowiedzieć się można było w ośrodku kultury w Mroczy. Bo tu podczas wielkanocnego śniadania i tańców ludowych podsumowano konkurs na palmę.
- Ozdoby świąteczne, które kupujemy w marketach nie mają nic wspólnego z naszą tradycją. Produkowane są w Chinach - mówiła w imieniu jurorów Monika Kochanowska, choreograf Zespołu Pieśni i Tańca "Krajna" z Nakła. Zachęcała też mieszkańców Mroczy do własnoręcznego robienia palm i ozdób wielkanocnych, choć to dziś coraz bardziej zanikający zwyczaj.
A komu najlepiej wyszły tej wiosny konkursowe palmy krakowskie? Pierwsze miejsce jury przyznało Stowarzyszeniu na rzecz Rozwoju wsi Drzewianowo. Nagrodą był czek o wartości 250 zł, który odebrała rozradowana prezes stowarzyszenia. Drugie miejsce w konkursie zajęły panie z KGW w Mroczy. Burmistrz Leszek Klesiński także obdarował je czekiem, tyle że 200 złotowym. Z trzeciego miejsca i nagrody finansowej w wysokości 150 zł cieszyły się podczas wielkanocnego spotkania gospodynie z Drążna.
Piękne palmy wykonały na konkurs także panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Rości-minie. Jury przyznało im wyróżnienie. Podziękowano także pozostałym wykonawcom krakowskich palm: mieszkańcom sołectwa Matyldzin oraz kołom gospodyń wiejskich w Matyldzinie, Izabeli oraz Ostrowie.
Czytaj e-wydanie »