W uroczystości otwarcia stadionu uczestniczyli m. in.: minister Łukasz Schreiber, poseł Ewa Kozanecka, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, samorządowcy, przedstawiciele wykonawcy inwestycji, gniewkowscy seniorzy, a przede wszystkim uczniowie z Gniewkowa i okolicznych miejscowości oraz nauczyciele. Powitała ich Elżbieta Torgowska, dyrektor SP nr 2.
Z powodu kontuzji kręgosłupa w otwarciu nie mógł uczestniczyć Adam Straszyński, burmistrz Gniewkowa. Napisał jednak list, który odczytał jego zastępca Jarosław Tomczyk.
- Dzień 22 września 2023 roku, to kolejna ważna data, która zapisuje się dużymi literami w historii naszego miasta. Od dziś cała społeczność gminy Gniewkowo, a przede wszystkim kochane dzieci będą mogły korzystać z tego stadionu. Stadionu, jakiego nasze miasto nie miało. Stadionu, na którym będą odbywać się fantastyczne zawody. Stadionu, który otrzymał pozytywną rekomendację ministerstwa sportu - przekazywał za pośrednictwem swojego zastępcy burmistrz Straszyński.
Przypominał on również, że nie wszyscy byli zwolennikami budowy takiego obiektu. Jednocześnie wyraził nadzieję, że osoby te zmienią swoje zdanie i nastawienie, gdy zobaczą trenujące tu dzieci i biegające dla zdrowia osoby.
Burmistrz w swym liście przypomniał, że nowy stadion składa się 200-metrowej bieżni, miejsca do skoku w dal i pchnięcia kulą, a także boiska ze sztuczną murawą. Zapewnił, że brakująca skocznia wzwyż zostanie dobudowa w pierwszej połowie 2024 roku za środki spoza budżetu miasta.
Minister Łukasz Schreiber zwracał natomiast uwagę, że obiekt powstał z dużym, 2-milionowym wsparciem programu Polski Ład.
- Jedna rzecz, to otrzymać takie środki, a druga rzecz, to wydać je sensownie - mówił minister i przypomniał, że w Gniewkowie za tę kwotę powstał prawie cały stadion, a w niedalekim dużym mieście, za 2 miliony wybudowano zaledwie bieżnię. - Można tak wydać dwa miliony albo w taki sposób, jak zrobiliście to wy - zaznaczył Łukasz Schreiber.
Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz gratulował wybudowania nowoczesnego stadionu. Przypomniał również, że w ostatnim czasie w Gniewkowie powstały inne ważne Inwestycje, jak choćby baseny, które sprawdziły się minionego lata czy nowy blok komunalny.
- Ten stadion, to wspaniała inwestycja w rozwój Gniewkowa. Życzę, żeby chciało się wam uprawiać sport. Nie przy telefonie i komputerze, a właśnie tutaj spędzajcie każdą wolną chwilę - zwracał się wojewoda do uczniów
Zaś poseł Ewa Kozanecka dodawała: - Ta inwestycja nie mogłaby powstać gdyby nie dobra współpraca rządu z samorządem. Dziękujemy wszystkim, którzy stanęli na wysokości zadania.
Przewodniczący Rady Miejskiej Gniewkowa, Szymon Krzysztofiak, zaznaczył, że stadion powstał dzięki inicjatywie i uporowi burmistrza miasta. Wyraził nadzieję, że tętniący życiem obiekt udowodni, że warto było zainwestować w niego czas i środki.
Uroczystość otwarcia obiektu sportowego była okazją do odznaczenia Srebrnym Krzyżem Zasługi Stefana Hałasa, gniewkowskiego działacza sportowego. Dekoracji dokonali wojewoda Bogdanowicz i minister Schreiber.
Odbyło się oficjalne przecięcie wstęgi, a nowy obiekt sportowy poświęcił ks. Dariusz Nowaczyński
Zorganizowano pierwsze zawody sportowe w biegach na 60 metrów i w sztafecie 4 razy 200 metrów. Każdy z zawodników otrzymał medal. Pokaz tańca dały cheerleaderki z Domu Kultury w Gniewkowie.
- Gdzie na grzyby pod Inowrocławiem 2023? Pełna lista miejscówek
- Bójka w Kruszwicy. "Będziemy badać, czy Urbaniak nie zrobił sobie tego sam"
- Muzeum w Inowrocławiu zaprasza na wystawę Lwów Jana Kasprowicza
- Narodowe Czytanie w Inowrocławiu. W Solankach zabrzmiały fragmenty "Nad Niemnem"
- Tak było na Święcie Chleba w Chrośnie pod Kruszwicą
- W Parku Wolności w Barcinie otwarto wodny plac zabaw [zdjęcia, wideo]
