Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Grudziądzu powołano pierwszą państwową uczelnię wyższą. Będzie kształciła mechatroników

Łukasz Szalkowski
Łukasz Szalkowski
Wideo
od 16 lat
Rozporządzenie o powołaniu w Grudziądzu Publicznej Uczelni Zawodowej podczas oficjalnej uroczystości, na terenie Wojskowych Zakładów Uzbrojenia, podpisał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Pierwsza w mieście publiczna uczelnia wyższa ruszy z początkiem 2024 roku. Studenci naukę rozpoczną w październiku przyszłego roku.

Publiczna Szkoła Zawodowa powołana została przy WZU i ma służyć przede wszystkim kształceniu kadry dla tego zakładu. Grudziądzka spółka, należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, cały czas się rozwija, stawiając na nowoczesne technologie. Firma zaangażowana jest w wiele strategicznych projektów, m.in. realizuje część amerykańskiego offsetu towarzyszącego zakupieniu przez Polskę systemu rakiet Patriot.

- Taki kierunek studiów, który chcemy oferować, czyli mechatronika, ma istotne uzasadnienie w związku z rozwojem spółki i ciągłym zapotrzebowaniem na wykwalifikowaną kadrę, znającą specyfikę branży. To moment szczególny, wyjątkowy, nie tylko dla WZU, ale także dla miasta i jego społeczności - wyjaśniał Piotr Tefelski, prezes WZU.

Uroczystość, która odbyła się w piątek (15 września 2023) na terenie spółki w Grudziądzu, zwieńczyła kilkuletnie starania o utworzenie w mieście pierwszej państwowej uczelni wyższej. W rezultacie od 1 października 2024 roku w powołanej placówce zaczną uczyć się przyszli mechatronicy.

- Powstanie tej uczelni wpisuje się w politykę rządu dotyczącą szkolnictwa zawodowego. Odbudowujemy je od podstaw do szkół wyższych. Wszystko po to, by rynek, który potrzebuje wykwalifikowanej kadry, rzeczywiście mógł ją otrzymać. I to zarówno tę po szkołach średnich, jak i wyższych. Do tego jest też potrzebna Publiczna Uczelnia Zawodowa w Grudziądzu, wielki, pięknym mieście - mówił Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki.

- Nam zależy na rozwoju takich ośrodków jak Grudziądz. Chcemy, żeby nie tylko wielkie miasta stanowiły bazę rozwojową i pochłaniały młodych, zdolnych ludzi, ale żeby ci, którzy chcą, mogli zostać w swoim domu, w Grudziądzu się kształcić i Grudziądz rozwijać - powiedział Krzysztof Szczucki, Prezes Rządowego Centrum Legislacji i sejmowa "jedynka" Prawa i Sprawiedliwości w regionie.

Dzięki dobrej współpracy WZU z miastem, Publiczna Szkoła Zawodowa działać będzie w budynku przy ul. Kosynierów Gdyńskich. Zajęcia praktyczne będą prowadzone z kolei m.in. na terenie nowoczesnego Centrum Kształcenia Zawodowego. Studenci będą mogli uczyć się więc w dobrych warunkach.

- Ta uroczystość pokazuje, że warto mieć marzenia. Grudziądz zawsze miał aspiracje do bycia miastem akademickim. W przeszłości funkcjonował tu zamiejscowy ośrodek Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Niedawno podpisaliśmy umowę z Politechniką Bydgoską, dotyczącą przyszłego kształcenia tu medyków. Nasze placówki edukacyjne współpracują też z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego. Mimo to, miasto nigdy nie dostało szansy bycia miastem akademickim. Dzisiejsza data jest datą przełomową i na pewno zapisze się w historii miasta - cieszył się Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza.

- To jest dobry przykład współpracy ponad podziałami. Wiele nas dzieli, mamy różne poglądy, ale w tej fundamentalnej sprawie, jaką jest uczelnia w Grudziądzu, potrafiliśmy współpracować, bo chodziło nam o dobro miasta i dobro młodego pokolenia i za to wszystkim dziękuję - podkreślał Krzysztof Szczucki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska