Na prowadzonym przez spółkę „Wodociągi” wysypisku śmieci w podgrudziądzkim Zakurzewie, w ogromnej kompostowni powstaje przypominający ziemię nawóz.
Produkowany jest z tzw. bioodpadów, które wyrzucamy do przydomowych śmietników. Nazywa się „Oskar 1”, uzyskał odpowiednie certyfikaty, więc pracownicy MWiO postanowili się nim podzielić z mieszkańcami. W ten sposób zielone śmieci, które wyrzuciliśmy do pojemników, wrócą do nas tylko w zupełnie innej formie.
- Rozdając nawóz chcemy mieszkańcom podziękować za to, że segregują odpady. A tych mieszkańców, którzy tego nie robią, chcemy do tego zachęcić - mówi Bartosz Herzke, kierownik miejskiego składowiska odpadów.
Worki z nawozem dowiozą do domków
Zapakowany w specjalne worki nawóz trafi głównie do właścicieli domków jednorodzinnych. Przede wszystkich tych znajdujących się w częściach miasta, z których odpady wywożą śmieciarki „Wodociągów”. - Nasz nawóz należy zmieszać z ziemią, dzięki temu będzie ona znacznie lepiej przygotowana pod nasadzenia - dodaje Bartosz Herzke.
Niedługo miną trzy lata od rewolucji śmieciowej
Pracownicy „Wodociągów” swoją akcję rozpoczną 1 lipca. Data nie jest przypadkowa, ponieważ właśnie z początkiem lipca 2013 roku weszła w życie tzw. ustawa śmieciowa, której jednym z celów jest edukacja w sferze segregacji odpadów. Jak mieszkańcy naszego miasta sobie z tym radzą?
Urzędnicy: - „Czwórka” za segregację
- Mieszkańcy coraz lepiej sobie radzą z dzieleniem odpadów na frakcje - twierdzi Adam Przyborski, kierownik referatu gospodarki komunalnej w urzędzie miejskim. I dodaje, że w skali ocen od 1 do 5, grudziądzanie za segregację zasłużyli na „czwórkę”.
Grudziądz. Z tą ściągą nie utoniemy w śmieciach
Z raportu podsumowującego gospodarkę śmieciową w 2015 r. wynika, że Gru-dziądz osiągnął nałożone przepisami wskaźniki dotyczące m.in. poziomu recyklingu czy ilości śmieci zielonych trafiających na składowisko.
Największy problem jest z tym, że śmieci, które powinny zostać segregowane, trafiają do pojemników na śmieci zmieszane. Szczególnie tych, które są ustawione przy budynkach wielorodzinnych.
Firma Alba wchodzi do gry. W Grudziądzu będzie zamieszanie w śmieciach?