Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Inowrocławiu już studiują pielęgniarstwo. W Wyższej Szkole Przedsiębiorczości

Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski
Studenci pielęgniarstwa zajęcia praktyczne odbywać będą m.in. w specjalnie wyposażonych pracowniach
Studenci pielęgniarstwa zajęcia praktyczne odbywać będą m.in. w specjalnie wyposażonych pracowniach Dominik Fijałkowski
- To nie był żart primaaprilisowy. 1 kwietnia ruszyły studia pielęgniarskie w Inowrocławiu - zapewnia dr Wiesław Juchacz, rektor Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości.

Budowa nowego kampusu Akademii Muzycznej może się rozpocząć

od 16 lat

Przygotowania do uruchomienia Katedry Pielęgniarstwa na WSP w Inowrocławiu trwały od ub. roku. Jak przypomina rektor, była to odpowiedź uczelni na zapotrzebowanie środowiska. To także efekt rozmów z samorządowcami, starostami inoworcławskim i radziejowskim i prezydentem Inowrocławia, którzy sygnalizowali konieczność utworzenia kierunku pielęgniarskiego na poziomie szkolnictwa wyższego.

- Prowadziliśmy wiele rozmów na ten temat. Bardzo mocno zaangażowała się w sprawę pani starosta Wiesława Pawłowska oraz dyrektor inowrocławskiego szpitala, doktor Eligiusz Patalas. Pomogły władze Inowrocławia - relacjonuje rektor Juchacz.

Ostatecznie na Wydziale Nauk Stosowanych WSP w Inowrocławiu utworzona została Katedra Pielęgniarstwa. Na jej czele stanął zastępca dyrektora inowrocławskiego szpitala, dr nauk med. Bartosz Myśliwiec. Fachowego wsparcia udziela mgr Agnieszka Nowak, naczelna pielęgniarka szpitala.

Kilka dni temu, 1 kwietnia, studia pielęgniarskie oficjalnie ruszyły. Studenci wysłuchali wykładu inauguracyjnego o etyce w zawodzie pielęgniarskim. Odbyły się już także pierwsze planowe wykłady.

- Wśród studentów są osoby pracujące, ale nie wszystkie z nich związane są ze służbą zdrowia. Są to jednak ludzie, którzy wybrali studia pielęgniarskie świadomie, wiążąc z tym swoją przyszłość. Z góry trzeba zaznaczyć, że kierunek nie jest łatwy. W programie znalazło się wiele godzin praktyki i zajęć teoretycznych - twierdzi Wiesław Juchacz.

Zajęcia praktyczne prowadzone będą w odpowiednio wyposażonych pracowniach uczelni przy ul. Najświętszej Marii Panny w Inowrocławiu, a także w szpitalu, domach pomocy społecznej, żłobkach i innych placówkach służby zdrowia. Uczelnia cały czas prowadzi rozmowy z ościennymi powiatami (radziejowskim i mogileńskim), w których funkcjonują szpitale, w sprawie zajęć praktycznych w tych placówkach.

Studia w Katedrze Pielęgniarstwa WSP w Inowrocławiu na razie odbywają się na poziomie licencjackim. Uczelnia czyni już starania, żeby studenci, którzy właśnie je zaczęli, jak i ci z kolejnych roczników, mogli kontynuować naukę i zdobywać w jej murach tytuł magistra.

Osoby, które chciałyby rozpocząć jeszcze w tym semestrze studiowanie pielęgniarstwa mogą zgłosić się w dziekanacie uczelni do 20 kwietnia.

- Przedłużyliśmy termin rekrutacji bardziej ze względów organizacyjnych. Na brak zainteresowania kierunkiem nie narzekamy. Mamy już także sporo zapytań o możliwość studiowania pielęgniarstwa od października bieżącego roku. Po informacje takie zgłaszają się uczniowie szkół średnich, którzy za chwilę przystąpią do egzaminów maturalnych - zauważa rektor.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska