Smaki Kujaw i Pomorza - Sezon 4 odcinek 35
video]32575[/video]
Z wnioskiem o udzielenie takich informacji wystąpili do marszałka województwa przedstawiciele Stowarzyszenia NIE dla Spalarni w Inowrocławiu.
Okazuje się, że do opracowywanego "Planu gospodarki odpadami województwa kujawsko-pomorskiego na lata 2023-2028 z perspektywą na lata 2029-2034" zgłoszono nie tylko budowę instalacji termicznego przekształcania odpadów na terenie zakładów chemicznych w Mątwach.
Wpisano tam także inwestycję miasta Inowrocław - budowę bloku energetycznego (kogeneracyjnego) do spalania paliwa alternatywnego i osadu pościelowego przy ul. Bagiennej 77.
Kogeneracja, czyli system, w który prawdopodobnie chce zainwestować miasto, polega na wytwarzaniu energii elektrycznej i ciepła w jednym urządzeniu. Ich jednoczesna produkcja odbywa się w tzw. blokach kogeneracyjnych. Głównym elementem modułu kogeneracyjnego jest silnik gazowy, który w wyniku procesu spalania przetwarza energię zawartą w paliwie w energię cieplną i mechaniczną. Energia mechaniczna przekształcana jest w energię elektryczną.
Jak nas poinformowano, Stowarzyszenie NIE dla Spalarni w Inowrocławiu wystąpiło już do inowrocławskiego ratusza z zapytaniami w sprawie budowy drugiej spalarni. Chce m. in. widzieć, czy władze miasta prowadziły konsultacje społeczne w tej sprawie oraz czy Rada Miejska została poinformowana o planowaniu takiej inwestycji.
Przy okazji warto wspomnieć, że plany zainwestowania w spalarnię odpadów ma też leżące 10 kilometrów od Inowrocławia Rojewo.
- Tak było na spotkaniu przy choince w Pakości. Rozdano przeszło 1200 paczek!
- Tak było na II Charytatywnym Mikołajkowym Maratonie Zumby i Fitnessu w Inowrocławiu
- Tak było na Jarmarku Bożonarodzeniowym i świątecznej imprezie na Rynku w Inowrocławiu
- Koronowo świętuje 655-lecie. Uroczystości zainaugurowano w Kruszwicy
- Tak wygląda remont tężni w Inowrocławiu [zdjęcia z drona]
- Inowrocławska policja otrzymała dwa nowe radiowozy marki Kia Sportage
