Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Inowrocławiu żołnierze WOT odebrali akty nominacji. Mamy zdjęcia z uroczystości

Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski
Podczas uroczystości w inowrocławskich koszarach nominacje odebrało 15 uczestników kursu SONDA, świeżo upieczonych podoficerów Wojsk Obrony Terytorialnej
Podczas uroczystości w inowrocławskich koszarach nominacje odebrało 15 uczestników kursu SONDA, świeżo upieczonych podoficerów Wojsk Obrony Terytorialnej 8K-PBOT
Grupa żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej odebrała akty nominacji na pierwszy stopień podoficerski. Uroczystość odbyła się w koszarach przy ul. Dworcowej w Inowrocławiu, gdzie stacjonuje 82 batalion lekkiej piechoty wchodzący w skład 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Na placu apelowym inowrocławskich koszar ślubowanie złożyło 15 absolwentów Bazowego Kursu Podoficerskiego SONDA na pierwszy stopień podoficerski w korpusie podoficerów młodszych. Jest to innowacyjny projekt szkoleniowy wdrożony w 2019 roku przez dowództwo WOT. Mury Szkoły Podoficerskiej SONDA w Zegrzu od momentu jej powstania opuściło już ponad 600 osób, drugie tyle ukończyło kursy w ramach własnych jednostek wojskowych, dzięki temu ułatwieniu większa liczba żołnierzy zyskała możliwość rozwoju oraz awansu zawodowego. W 8K-PBOT Bazowy Kurs Podoficerski jest realizowany zgodnie ze odgórnymi standardami w oparciu o kadrę szkoleniową oraz infrastrukturę podległych jej batalionów lekkiej piechoty.

Nowo upieczeni podoficerowie ślubowali: „_Wierny przysiędze wojskowej, świadom godności podoficera Wojska Polskiego, składam Tobie Ojczyzno uroczyste ślubowanie. Będę ci służył zawsze i wszędzie i w każdej potrzebie (…). Będę sumiennie i odpowiedzialnie wypełniał powierzone mi obowiązki, wychowywał i szkolił swych żołnierzy na prawych i dzielnych, zdyscyplinowanych i sprawnych żołnierzy_”.

Akty nominacji na pierwszy stopień podoficerski wręczył żołnierzom podpułkownik Marcin Piwowarczyk, zastępca dowódcy 8K-P Brygady Obrony Terytorialnej. Prymusi szkolenia SONDA odebrali z jego rąk listy gratulacyjne.

- Dzień promocji na pierwszy stopień podoficerski to podniosły moment nie tylko dla żołnierzy promowanych, ale również i dla nas starszych podoficerów dowództwa, odpowiedzialnych za realizację bazowych kursów podoficerskich. Z wielką satysfakcją obserwujemy, jak nasi wychowankowie stają się liderami, którzy biorą odpowiedzialność za swoich podwładnych żołnierzy i swoją postawą wpływają na wizerunek korpusu podoficerów. Nowo promowanym życzę, aby wypowiedziane dzisiaj słowa ślubowania były dla nich drogowskazem w dalszej służbie wojskowej - podkreślił st. chor. sztab. Jan Wenda, starszy podoficer dowództwa brygady.

Nowo mianowanym podoficerom życzenia złożyli przedstawiciele dowództwa brygady i batalionu. Zaznaczali, by nowy pagon z dwoma belkami nosił się dobrze, a zarazem krótko. Na myśli mieli oczywiście kolejne awanse. Życzenia składali też żołnierzom ich najbliżsi, zaproszeni do udziału w uroczystości, która zakończyła widowiskowa defilada z udziałem kompanii honorowej.

Wato wspomnieć, że w ramach uroczystości uhonorowano szeregowego Mateusza Marczaka z 82 batalionu lekkiej piechoty, który zwyciężył w pierwszej edycji Plebiscytu na Terytorialsa Roku w kujawsko-pomorskim SRO, będącego inicjatywą st. chor. sztab. Jana Wendy.

- Cały czas podnoszę swoje zdolności bojowe przez doszkalanie się na licznych kursach. Jestem instruktorem na szkoleniach rotacyjnych, podstawowych, wyrównawczych, specjalistycznych oraz zintegrowanych. Staram się jak najlepiej przekazać również zgromadzoną przeze mnie wiedzę uczestnikom Bazowego Kursu Podoficerskiego SONDA. Mam nadzieję, że przyczyniam się do rozwoju i zainspirowania przyszłych podoficerów. Zwycięstwo w plebiscycie to dla mnie wielkie wyróżnienie, ale nie spoczywam na laurach i wciąż staram się dawać z siebie 100 procent – podkreślił szer. Mateusz Marczak.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska