Mówiono na ten temat podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Zakładzie Energetyki Cieplnej, będącym komunalną spółką.
- Ekologiczne autobusy, zielona energia, ekologiczny Inowrocław. To podstawa naszych działań na rzecz miasta i jego mieszkańców. Właśnie rozpoczynamy najnowszą inwestycję, bardzo ważną dla środowiska naturalnego miasta i wyjątkową w skali województwa - podkreślał prezydent Ryszard Brejza.
Przedsięwzięcie ma na celu obniżenie spalania w kotłach paliwa stałego, jakim jest np. miał poprzez wykorzystanie pomp ciepła oraz ogniw fotowoltaicznych do podgrzewania wody, która trafiać będzie do mieszkań inowrocławian korzystających z usług ZEC.
- Chcemy zmniejszyć wykorzystanie paliwa kopalnego, a poprzez to redukować zanieczyszczenia emitowane do atmosfery - zwrócił uwagę Piotr Pawlak, prezes ZEC.
Inowrocławska inwestycja ma charakter pilotażowy. Jak na razie brak jest krajowych doświadczeń z takimi instalacjami pracującymi w miejskich systemach ciepłowniczych. Stad też w ciepłowni zdecydowano o rozszerzeniu prowadzonej działalności i wprowadzeniu tzw. systemu B+R, który opiera się o badania i rozwój. W spółce powołany został zespół inżynierów, którzy prowadzić będą kompleksowe badania poświęcając uwagę przede wszystkim procesowi optymalizacji pracy instalacji.
- Celem projektu pilotażowego jest przeprowadzenie badań uzasadniających rozwój energetyki rozproszonej w przedsiębiorstwie ciepłowniczym z wykorzystaniem hybrydowych central cieplnych wykorzystujących energię słoneczną do wytwarzania i magazynowania ciepła. Koszt pierwszego etapu stworzenia instalacji i jej wdrożenia to około dwa i pół miliona złotych - dodał prezes ZEC.
Mówiąc najprościej, niebawem powstanie w mieście pierwsza z hybrydowych central oparta o pompy ciepła i magazyny ciepła, jak również o instalacje fotowoltaiczne, które będą produkować energię elektryczna zasilająca system. Wykorzystana zostanie też już istniejąca sieć ZEC. Pierwsza z central, dzięki której ciepła woda popłynie do mieszkańców Mątew znajdować się będzie na terenie ZEC przy ul. Torowej oraz na gruntach w sąsiedztwie hali sportowej przy ul. Rakowicza.
Kolejną dzielnicą miasta, która otrzymywać będzie wodę podgrzaną dzięki odnawialnym źródłom energii będzie os. Uzdrowiskowe i uzdrowisko. Potem przyjdzie czas na kolejne części miasta.
