https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W inowrocławskim "Rzemieślniku" otwarto Szkolny Ośrodek Kariery [zdjęcia]

(FI)
Dominik Fijałkowski
- SzOK, to nasza szansa na sukces zawodowy - zapewnia Marzena Wójciak, uczennica Zespołu Szkół Zawodowych Rzemiosła w Inowrocławiu.

Inowrocław. Otwarto Szkolny Ośrodek Kariery

Uspokajamy. Placówka nie wykorzystuje w procesie dydaktycznym wstrząsających metod pracy z młodzieżą. SzOK, to skrót. Oznacza Szkolny Ośrodek Kariery. Jedyny taki w Inowrocławiu. Wczoraj uroczyście otwarto go w "Rzemieślniku".

Wiadomości z Inowrocławia

Stop bezrobociu

- Młodzież nie powinna wybierać szkół ze względu na to, że idą tam koledzy lub, bo tak każą rodzice. Dziś zbyt wiele placówek kształci w zawodach, na które nie ma zapotrzebowania. Po prostu, produkuje bezrobotnych. Zapobiegać temu ma nasz Szkolny Ośrodek Kariery - mówi Michał Pomernacki z Cechu Rzemiosł Różnych w Inowrocławiu, który jest organem założycielskim ZSZR.

Pomysłodawczynią powołania SzOK-u byłą Halina Peta, dyrektor "Rzemieślnika". - Większość uczniów kończących szkołę nie jest dostosowana do tego, by wejść na rynek pracy. Ośrodek karier przygotowywać będzie młodych ludzi, na przykład do udziału w rozmowie kwalifikacyjnej czy do napisania CV - informuje dyrektor Peta.

SzOK dla każdego

Co bardzo ważne, ośrodek karier służyć ma nie tylko młodzieży z "Rzemieślnika". Z jego pomocy, porad, zajęć warsztatowych korzystać mają wszyscy uczniowie z powiatu inowrocławskiego, począwszy od gimnazjalistów.

- Chcemy młodemu człowiekowi pomagać w zaplanowaniu własnego rozwoju edukacyjnego i zawodowego. Wskazać mu jego silne strony i pomóc w budowaniu własnego pozytywnego wizerunku. Nasz ośrodek będzie uczyć młodzież, jak zaplanować przyszłość i osiągnąć sukces w życiu zawodowym - opowiada Dawid Citkowicz, szkolny doradca zawodowy.

Młodzież korzystająca z pomocy SzOK ma znać odpowiedź na trzy ważne pytania. Kim jestem? Kim chcę być? Dokąd i jak zmierzam?

Współpracują z uniwersytetem

W uroczystym otwarciu SzOK-u uczestniczyło wielu gości, reprezentujących m. in.: Powiatowy Urząd Pracy, Urząd Skarbowy, ZUS, władze miasta, powiatu i województwa. Przybyła też dr Iwona Mandrzejewska-Smól, prodziekan Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, z którym współpracuje Szkolny Ośrodek Karier.

- Bezrobocie jest ogromnym problemem społecznym. Dlatego młodzi ludzie muszą być aktywni w poszukiwaniu pracy, a takie ośrodki jak wasz mają robić wszystko, by absolwenci szkół nie stawali się bezrobotnymi. Gratuluję szkole inicjatywy - zaznaczyła pani prodziekan.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

c
czytelniczka
Poziom "Rzemiosła" znacznie odbiega od innych szkół zawodowych - pozytywnie dla tej pierwszej.
K
Kama
Brawa za inicjatywę. Rzemieślnik staje się coraz lepszą szkołą zawodową. Wielu młodych ludzi chce się tu uczyć. Oby tak dalej!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska