Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W internecie powstaje imienna lista ofiar II wojny światowej i represjonowanych przez hitlerowskich najeźdźców

(jz)
Teraz możesz upamiętnić bliskie osoby
Teraz możesz upamiętnić bliskie osoby fot. sxc i kchg
Tych, którzy zginęli i tych, którzy przeżyli wojenną gehennę możesz wpisać na listę ofiar II wojny światowej. Od 2006 roku IPN oraz ministerstwo kultury współpracują nad sporządzeniem listy "Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką". Ostatnio dołączyła do tego grona Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie, która do 2011 roku będzie realizatorem programu.

Instytucje te pracują nad stworzeniem imiennej bazy, dostępnej również w internecie, wszystkich obywateli Polski, którzy w latach 1939-1945 zostali zamordowani lub byli represjonowani pod okupacją hitlerowską.

Kogo można zgłaszać?
Do tej pory połączono bazy danych, posiadane przez różne organizacje. Jest w nich półtora miliona nazwisk. Ale to daleko za mało.

Bez udziału wszystkich, których rodziny dotknięte zostały hitlerowskimi represjami, baza nie będzie pełna. Stąd apel i prośba do mieszkańców również naszego regionu. Zgłoszenie jest także okazją do upamiętnienia wojennych losów swoich bliskich.

Służy do tego specjalny kwestionariusz, który składa się z kilku części. Każda obejmuje inną kategorię ofiar: żołnierze polegli, zmarli lub wzięci do niewoli; więźniowie obozów, gett; aresztowani i uwięzieni; robotnicy przymusowi; deportowani; wysiedleni; nieletnie ofiary wojny i okupacji; zamordowani (egzekucje, pacyfikacje); zabici w wyniku działań wojennych; osoby zmuszone do ukrywania się.

Nie tylko na papierze
Kwestionariusz dostępny jest na stronie internetowej: www.straty.pl. Można go stamtąd ściągnąć. Wypełniony należy odesłać na adres: Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie, ul. Krucza 36, 00-921 Warszawa. Można go też wypełnić bezpośrednio na stronie.

Wątpliwości można też wyjaśnić telefonicznie pod warszawskimi numerami: 0-22 695 99 77 lub 0-22 629-73-35 (w godz. 8.15 - 16.15 od poniedziałku do piątku; pisząc maila [email protected]

Jeśli nie znamy szczegółowych dat represji, wystarczy podać rok. Dodatkowy opis okoliczności zdarzenia będzie mile widziany. Kto nie ma dostępu do internetu, a chciałby formularz wypełnić - może zadzwonić pod podane numery telefonów - otrzyma druk pocztą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska