Eksperci oceniali w jakich miastach najłatwiej prowadzi się działalność gospodarczą i porównywali te wyniki z innymi państwami. Ranking dla Polski stworzono w oparciu o cztery kryteria: czas uzyskania pozwolenia na budowę, czas zakładania spółki, czas wpisu do ksiąg wieczystych, czas dochodzenia należności. Bydgoszcz wypadła najlepiej.
- Szczególną satysfakcję sprawia to, że pozycja Bydgoszczy wynika z bardzo sprawnej obsługi inwestorów przy wydawaniu pozwoleń na budowę – mówi Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy. - Na to mamy bezpośredni wpływ. Warto też przypomnieć, że byliśmy trzecim miastem w kraju, w którym działało jedno okienko przy rejestracji działalności gospodarczej. Staramy się też tworzyć bardzo dobry klimat dla inwestorów zewnętrznych. Nie tylko wskazujemy optymalne lokalizacje, ale uwzględniamy oczekiwania inwestorów planując rozwój infrastruktury.
CZYTAJ: Czego szuka inwestor w Bydgoszczy? Kultury
Pozycja Bydgoszczy jest wynikiem m.in. długofalowego procesu i polityki wspierania przedsiębiorczości, którego uczestnikami są nie tylko komunalne jednostki, ale także zewnętrzne niezależne podmioty, jak sądy czy przedstawiciele kancelarii notarialnych. - Z myślą o sprawnej obsłudze procesu inwestycyjnego oraz wsparciu przedsiębiorców powstała Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego. By zaoferować optymalne nieruchomości do tworzenia nowych firm zmodernizowaliśmy infrastrukturę Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. Obecnie trwają rozmowy na temat przejęcia przez BPPT kolejnych terenów - informuje biuro prasowe prezydenta Bydgoszczy.
