Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Jeżewie na skraju Borów Tucholskich

Marek Weckwerth
Kościół pw. Św. Trójcy w Jeżewie
Kościół pw. Św. Trójcy w Jeżewie Marek Weckwerth
Miejscowość leży poza utartymi szlaki turystycznymi, ale niewątpliwie warta jest poznania. A Jej atuty to historia związana z podróżą św. Wojciecha i kościół o ciekawej architekturze.

Święty Wojciech odprawiał tu w roku 997 mszę w drodze do Gdańska. Tak głosi legenda, dodając że nabożeństwo miało się odbyć w miejscu, w którym dziś wznosi się kościół pw. Św. Trójcy. Mowa o Jeżewie koło Laskowic.

Miejscowość leży na południowo-wschodnim skraju Borów Tucholskich, na Kociewiu.

Podań o św. Wojciechu wędrującym wzdłuż Wisły lub żeglującym tą rzeką jest wiele. W tych okolicach szczególnie żywe jest to o kazaniu wygłoszonym przez biskupa na ogromnym kamieniu narzutowym znajdującym się nad Wdą w pobliżu Leosi.

Przeczytaj także:Pelplin - wspaniałe dziedzictwo zakonu cystersów
Być może na pamiątkę tych wydarzeń już w XI wieku w Jeżewie miano utworzyć parafię, ale to także tylko przypuszczenia. Na pewno zaś pod koniec XIII stulecia wieś stała się własnością biskupstwa kujawskiego z siedzibą we Włocławku. Biskupstwo chrystianizowało także tę część Pomorza, wydartego siłą Pomorzanom przez Bolesława Krzywoustego na początku XII wieku. Dobra w pobliżu Jeżewa należały do rycerstwa polskiego.

Cennym źrłem informacji o czasach najdawniejszych była kronika niemieckiej szkoły w Jeżewie, w ktpodano datę wybudowania pierwszego kościoła - 1280. Pierwsza odnotowana w dokumentach wzmianka o Jeżewie pochodzi z roku 1320 - z odbywającego się w Inowrocławiu i Brześciu Kujawskim procesu polsko-krzyżackiego o zagarnięte przez rycerzy zakonnych Pomorze. Wśrświadkbył ksiądz Dobrosław - proboszcz tutejszej parafii.

Najważniejsze informacje o historii Jeżewa zapisano na mosiężnej tablicy znajdującej się na terenie kościelnym. W czasie wielkiej wojny polsko-krzyżackiej świątynia spłonęła. W roku 1427 odbudowano ją jako jednonawową, z cegieł wznosząc tylko prezbiterium (zachowało się do dziś). Do naszych czasów zachował się także odlany w roku 1500 dzwon. Wtedy też utworzono dekanat jeżewski.

W czasie biskupiej wizytacji w roku 1583 zapisano, że kościół jest drewniany z niektórymi murowanymi ścianami.

W roku 1711 stał już kościół w pełni murowany wyposażony w trzy barokowe ołtarze. W roku 1926 powiększono nawy boczne, podwyższono wieżę i zbudowano kruchtę. W tej formie kościół przetrwał do dziś.

Jego najcenniejszym wyposażeniem jest obraz Koronacji Najświętszej Panny Marii, który powstał ok. 1625 r. w gdańskiej pracowni Hermana Hana - wybitnego artysty tamtych czasów.

Wieża jeżewskiego kościoła jest doskonałym punktem orientacyjnym dla turystów. Blisko stąd do Laskowic, gdzie znajduje się ważny węzeł kolejowy. Blisko też w Bory Tucholskie, zwłaszcza w część położoną we Wdeckim Parku Krajobrazowym.

Ten, komu za gorąco w sierpniowe upały, może skorzystać z ochłody w znajdującym się opodal jeziorze Stelchno.

Więcej wartościowych tekstów na www.pomorska.pl/premium

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska