- Nasi abonenci są przeświadczeni, że ustawa już weszła i za chwilę przekażemy ich dane osobowe Poczcie Polskiej, a w ich domach pojawią się kontrolerzy - mówi w rozmowie z wirtualnemedia.pl Krzysztof Kacprowicz, prezes Mediakomu.
Mediakom w ostatnim czasie otrzymał oficjalne wnioski od abonentów żądających wyłączenia programów TVP. Mediakom poprosił o analizę prawną i wniosek jest jeden: programy TVP mogą zostać wyłączone w pakietach u płatnych operatorów. Mowa jednak o kanałach TVP HD, TVP Info, TVP Historia, TVP Kultura, TVP Sport, TVP ABC, TVP Rozrywka, TVP Seriale. Kanały wiodące (TVP1, TVP2, TVP3) muszą pojawić się w ofercie nadawcy.
Co ważne, wyłączenie kanałów TVP i tak nie zwolni z opłat za abonament. Płacić będziemy za odbiornik - bez względu na to, co czy jest używany.
Jak będziemy płacić za abonament?
Rząd planuje zaprząc do roboty telewizje kablowe i innych operatorów telewizyjnych. Jak wyjaśnia Krzysztof Czabański, szef Rady Mediów Narodowych, mieliby oni obowiązek informowania swoich klientów o tym, że opłata za kablówkę nie zwalnia ich z obowiązku opłacania abonamentu za radio i telewizję publiczną. O ile ten zapis byłby dla operatorów do przyjęcia, to już kolejny pomysł napotkał na solidarny opór.
Chodzi o zapisy ustawy nakładające na operatorów sieci kablowych obowiązek podania Poczcie Polskiej danych swoich klientów. Na podstawie tych danych Poczta będzie mogła zweryfikować, czy dane gospodarstwo powinno płacić abonament, czy też nie.
Ustawa abonamentowa. Wicemarszałek Tyszka: To "podatek Kurskiego", a nie abonament