Zgodnie z „Programem działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”, możliwe jest stosowanie nawozów azotowych od 1 do ostatniego dnia lutego.
Kryterium jest temperatura. Zgodnie z nim, jeśli przez pięć dni następujących po sobie średnia dobowa temperatura powietrza przekroczy trzy stopnie Celsjusza, można nawozić rośliny zasiane jesienią, uprawy trwałe, wieloletnie i trwałe użytki zielone.
Jeśli natomiast przez pięć dni następujących po sobie (każdego dnia) średnia dobowa temperatura powietrza przekroczy pięć stopni Celsjusza - można też nawozić azotem pozostałe uprawy.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że wykaz powiatów, które spełniają te kryteria, jest publikowany na stronie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej codziennie (począwszy od 2023 r.) i dane te są przechowywane przez kolejne cztery lata.
Z wykazu opublikowanego 6 lutego 2025 roku wynika, że możliwość wcześniejszego nawożenia azotem roślin zasianych jesienią, upraw trwałych, wieloletnich i trwałych użytków zielonych w Kujawsko-Pomorskiem dotyczy już powiatów: bydgoskiego, chełmińskiego, świeckiego, tucholskiego, żnińskiego, a także Bydgoszczy, Grudziądza i Torunia.
Resort rolnictwa uczula przy tym:
- Zabronione jest stosowanie nawozów na glebach zamarzniętych, zalanych wodą, nasyconych wodą lub pokrytych śniegiem, przy czym za glebę zamarzniętą nie uznaje się gleby, która rozmarza co najmniej powierzchniowo w ciągu dnia.
