Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W kolejnej podwłocławskiej gminie będą zmiany w odbiorze śmieci. I będą wyższe opłaty

Redakcja
Archiwum GP
W kolejnej gminie szykują się zmiany w odbiorze śmieci. Tym razem w gminie Choceń. Prawdopodobnie wzrosną też opłaty. Będzie bowiem nowy przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów.

W związku z kolejną już nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach samorządy zobowiązane są do wprowadzenia zmian w systemie gospodarki odpadami komunalnymi. W najbliższych tygodniach zostanie rozpisany przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z gminy Choceń. - Firma, która wygra przetarg będzie świadczyła usługi od 1 lipca br - informuje wójt Roman Nowakowski. Zmiany będą polegały m.in. na: wprowadzeniu ulgi w opłacie za gospodarowanie odpadami dla mieszkańców, którzy zadeklarują kompostowanie odpadów komunalnych. Oznacza to, że ci, którzy nie będą przekazywać odpadów firmie tylko kompostować je na swojej posesji, będą płacić mniej. Ile? Prawdopodobnie 1-2 zł od osoby. Ale uwaga! Nie wystarczy tylko zadeklarowanie, że ma się kompostownik. Firma odbierająca odpady będzie zgodnie z wykazem sprawdzać czy rzeczywiście odpady nie są wystawiane.

Od 1 lipca zwiększy się też częstotliwość odbioru odpadów biodegradowalnych oraz odbioru odpadów zmieszanych. Odpady te będą odbierane raz na dwa tygodnie w okresie od 1 kwietnia do 31 października. I co ważne, będzie obowiązek segregacji odpadów komunalnych przez wszystkich! Firma odbierająca odpady będzie sprawdzała, czy odpady są selektywnie przekazywane. Jeżeli stwierdzi uchybienie w tym zakresie, przekaże informację do urzędu gminy, który w tym przypadku naliczy podwójną stawkę za odpady w miesiącu, w którym nie były posegregowane.

Na razie nie wiadomo ile od 1 lipca będzie wynosiła opłata za gospodarowanie odpadami. Jej wysokość będzie uzależniona od wyniku przetargu. Niestety na przykładzie gmin, które od styczna wprowadziły zmiany widać, że opłaty wzrosły o średnio 3-4 zł od osoby.
Na razie w gminie Choceń płaci się za gospodarowanie odpadami posegregowanymi 15 złotych od osoby.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska