Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W Koronowie wręczono odznaczenia za zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej. Jest też apel do mieszkańców

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Oto osoby oznaczone Krzyżami Honorowymi Towarzystwa Miłośników Historii Batalionu Obrony Narodowej Koronowo
Oto osoby oznaczone Krzyżami Honorowymi Towarzystwa Miłośników Historii Batalionu Obrony Narodowej Koronowo Maja Stankiewicz
Towarzystwo Miłośników Historii Batalionu Obrony Narodowej Koronowo przyznało za wybitne zasługi Krzyże Honorowe. Podczas uroczystości w Koronowie wręczono też Medale „Pro Patria”.

Towarzystwo Miłośników Historii Batalionu Obrony Narodowej Koronowo stara się kultywować pamięć o bohaterach II wojny światowej, w tym m. in. o żołnierzach bON Koronowo. By uczcić żołnierzy tego batalionu, którzy walczyli w pierwszych dniach września 1939 r. w obronie granic, na linii Jezior Byszewskich, zorganizowano w 2022 r. w Byszewie inscenizację historyczną.

Zasłużyli na pomnik

Od wielu miesięcy trwają także starania o postawienie w Koronowie pomnika upamiętniającego żołnierzy bON Koronowo, którzy jesienią 1939 r. nie tylko walczyli w obronie Ziemi Koronowskiej. Dotarli także do Warszawy. W bitwie nad Bzurą byli szpicą, która zabezpieczała przeprawę resztek wojsk. Walczyli też pod Monte Cassino. Niemal każdego dnia działaczom stowarzyszenia udaje się odkrywać nowe fakty.

To Cię może również zainteresować

- Mam nadzieję, że uda się postawić pomnik. Robimy to wspólnie z IPN. Potrzeba na to bardzo dużo pieniędzy. Liczymy na pomoc mieszkańców. Na wsparcie rodzin i sympatyków. Jest nas może niewielu, ale myślę, że serca są gorące – mówił podczas inscenizacji Byszewie Włodzimierz Hańc, prezes Towarzystwa Miłośników Historii Batalionu Obrony Narodowej Koronowo.

Projekt pomnika jest już gotowy. Jego autorem jest prof. Jan Szczypka z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Głównym motywem – nieśmiertelniki.

Z historią na ty

Stowarzyszenie jest także organizatorem Czwartkowych Wieczorów Historycznych w Centrum Kultury „Synagoga”, na których wiele mówi się o dokonaniach bON Koronowo, ale też o historia byłego obozu w Potulicach.

- To sprawa dla nas ważna. Do Potulic wywożono rodziny z całego regionu, także z gminy Koronowo. Trafiło tam razem z dziećmi m. in. wielu inteligentów z Koronowa i okolic – wyjaśniał nam wybór tematu prezes Hańć.

W tym roku po raz pierwszy koronowskie stowarzyszenie postanowiło odznaczyć osoby zasłużone dla niepodległości kraju.

Honorowe krzyże i medale

Krzyże Honorowe przyznano: Katarzynie Białobrzeskiej, wnuczce majora Antoniego Krzesińskiego, dowódcy bON Koronowo. Odznaczeniem uhonorowano także: Ewę Szumigałę, córkę por. Aleksego Sottka, dowódcy 2 komp. bON Koronowo i Bogusława Sottka, syna porucznika Aleksego Sottka. Pośmiertnie odznaczenie nadano Stefanii Zywert z Gogolinka. Odebrał je wnuk Rafał Zywert.

Odznaczenia wręczyli podczas uroczystości w Koronowie działacze stowarzyszenia: Włodzimierz Hańc i Tomasz Skotnicki.
Z kolei za kultywowanie pamięci o walce o nieodległość Ojczyzny Urząd Kombatantów i Osób Represjonowanych, na wniosek wojewody Mikołaja Bogdanowicza, odznaczył Medalem „Pro Patria”: Klarę Głąbińską, Zbigniewa Iwickiego, Alojzego Jankowskiego, Sewerynę Krumrych, Irenę Kuroczycką, Stefana Pawłowskiego, Henrykę Zadworną i Kazimierza Zmudziejewskiego. Ten ostatni nie był na uroczystości obecny.

W imieniu wojewody medale wręczył Jarosław Jakubowski.

- Żołnierzy bON Koronowo było około 700. Nasza lista jest niekompletna, a wszystkie nazwiska chcielibyśmy umieścić na pomniku. Bardzo wielu żołnierzy wywodziło z rodzin okolicznych rolników. Wśród nich byli werbowani. Dlatego bardzo prosimy byście poszperali w domowych szufladach. Może uda się znaleźć dowody na przynależność waszych krewnych do bON Koronowo – apelował po wręczeniu odznaczeń do mieszkańców gminy Włodzimierz Hańc

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska