Towarzystwo Miłośników Historii Batalionu Obrony Narodowej Koronowo stara się kultywować pamięć o bohaterach II wojny światowej, w tym m. in. o żołnierzach bON Koronowo. By uczcić żołnierzy tego batalionu, którzy walczyli w pierwszych dniach września 1939 r. w obronie granic, na linii Jezior Byszewskich, zorganizowano w 2022 r. w Byszewie inscenizację historyczną.
Zasłużyli na pomnik
Od wielu miesięcy trwają także starania o postawienie w Koronowie pomnika upamiętniającego żołnierzy bON Koronowo, którzy jesienią 1939 r. nie tylko walczyli w obronie Ziemi Koronowskiej. Dotarli także do Warszawy. W bitwie nad Bzurą byli szpicą, która zabezpieczała przeprawę resztek wojsk. Walczyli też pod Monte Cassino. Niemal każdego dnia działaczom stowarzyszenia udaje się odkrywać nowe fakty.
To Cię może również zainteresować
- Mam nadzieję, że uda się postawić pomnik. Robimy to wspólnie z IPN. Potrzeba na to bardzo dużo pieniędzy. Liczymy na pomoc mieszkańców. Na wsparcie rodzin i sympatyków. Jest nas może niewielu, ale myślę, że serca są gorące – mówił podczas inscenizacji Byszewie Włodzimierz Hańc, prezes Towarzystwa Miłośników Historii Batalionu Obrony Narodowej Koronowo.
Projekt pomnika jest już gotowy. Jego autorem jest prof. Jan Szczypka z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Głównym motywem – nieśmiertelniki.
Z historią na ty
Stowarzyszenie jest także organizatorem Czwartkowych Wieczorów Historycznych w Centrum Kultury „Synagoga”, na których wiele mówi się o dokonaniach bON Koronowo, ale też o historia byłego obozu w Potulicach.
- To sprawa dla nas ważna. Do Potulic wywożono rodziny z całego regionu, także z gminy Koronowo. Trafiło tam razem z dziećmi m. in. wielu inteligentów z Koronowa i okolic – wyjaśniał nam wybór tematu prezes Hańć.
W tym roku po raz pierwszy koronowskie stowarzyszenie postanowiło odznaczyć osoby zasłużone dla niepodległości kraju.
Honorowe krzyże i medale
Krzyże Honorowe przyznano: Katarzynie Białobrzeskiej, wnuczce majora Antoniego Krzesińskiego, dowódcy bON Koronowo. Odznaczeniem uhonorowano także: Ewę Szumigałę, córkę por. Aleksego Sottka, dowódcy 2 komp. bON Koronowo i Bogusława Sottka, syna porucznika Aleksego Sottka. Pośmiertnie odznaczenie nadano Stefanii Zywert z Gogolinka. Odebrał je wnuk Rafał Zywert.
Odznaczenia wręczyli podczas uroczystości w Koronowie działacze stowarzyszenia: Włodzimierz Hańc i Tomasz Skotnicki.
Z kolei za kultywowanie pamięci o walce o nieodległość Ojczyzny Urząd Kombatantów i Osób Represjonowanych, na wniosek wojewody Mikołaja Bogdanowicza, odznaczył Medalem „Pro Patria”: Klarę Głąbińską, Zbigniewa Iwickiego, Alojzego Jankowskiego, Sewerynę Krumrych, Irenę Kuroczycką, Stefana Pawłowskiego, Henrykę Zadworną i Kazimierza Zmudziejewskiego. Ten ostatni nie był na uroczystości obecny.
W imieniu wojewody medale wręczył Jarosław Jakubowski.
- Żołnierzy bON Koronowo było około 700. Nasza lista jest niekompletna, a wszystkie nazwiska chcielibyśmy umieścić na pomniku. Bardzo wielu żołnierzy wywodziło z rodzin okolicznych rolników. Wśród nich byli werbowani. Dlatego bardzo prosimy byście poszperali w domowych szufladach. Może uda się znaleźć dowody na przynależność waszych krewnych do bON Koronowo – apelował po wręczeniu odznaczeń do mieszkańców gminy Włodzimierz Hańc
