https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Kowalewie Pomorskim uzależnieniom mówią „nie!”

Tomasz Błaszkiewicz
UM
Świetlica socjoterapeutyczna, we współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Ochrony Zdrowia w Kowalewie Pomorskim, zakończyła realizację projektu pt. „Młodzi bez alkoholu IX”.

Był on kontynuacją już wcześniej prowadzonych akcji o charakterze społecznym. Tegoroczny był realizowany od początku maja do końca listopada. Jego głównym zadaniem było przeciwdziałanie wczesnej inicjacji dzieci i młodzieży z używkami, a tym samym zapobieganie uzależnieniom.

Pomysł obejmował zajęcia edukacyjne z elementami profilaktyki uzależnień oraz z elementami Treningu Umiejętności Społecznych, prowadzone przez realizatorów profilaktyki z Towarzystwa „Powrót z U” w Toruniu.

Praca zespołowa

– W celu wzmacniania więzi rodzinnych, w projekt zostali włączeni również rodzice, uczestnicząc we wspólnych warsztatach z elementami Programu Wzmacniania Rodziny – tłumaczy jedna z koordynatorek Magdalena Wiśniewska. – Poza tym, dzieci i młodzież miały możliwość wcielenia się w role aktorów w spektaklu profilaktycznym pt. „Powiedz Nie”, który został wystawiony dla rodziców, rodzeństwa, babć i dziadków czy też przygotowując mini spektakl pt. „Nie Papierosom”. Ponadto starsze dzieci w ramach zajęć projektowały profilaktyczną grę planszową.

Jako alternatywę dla używek i wszelkich zachowań ryzykownych, wychowankom zaproponowano też wizytę w Teatrze Muzycznym. Uczestnicy mogli obejrzeć musical „Pan Kleks. Powrót.”. Były także dwukrotne zajęcia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej oraz wyjazd na jesienne grzybobranie.

Zwieńczeniem dziewiątej edycji projektu był spektakl profilaktyczny poruszający problem uzależnień, przemocy i agresji pt. „Strach ma wielkie oczy”, w wykonaniu Grupy T z Torunia.

Zaangażowanie instytucji

– Dziękujemy członkom Stowarzyszenia na Rzecz Ochrony Zdrowia za współpracę i wsparcie przy realizacji tego przedsięwzięcia oraz dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury Barbarze Niewidział, za możliwość nieodpłatnego korzystania z pomieszczeń – kończy Magdalena Wiśniewska.

Projekt był współfinansowany ze środków województwa kujawsko-pomorskiego. Dotacja w kwocie 3,5 tys. zł została przyznana w ramach konkursu „Rozwiązywanie problemów alkoholowych w województwie kujawsko-Pomorskim”.

Kilkuletnia tradycja

Podobne przedsięwzięcia były realizowane już we wcześniejszych latach, jednak zawsze pomysły były inaczej ukierunkowane. Przykładowo, w ubiegłym roku starsza grupa młodzieży miała możliwość uczestniczenia w zajęciach z edukacji seksualnej. Z kolei młodsi poznali podstawowe informacje dotyczące higienicznego trybu życia (podane przez pielęgniarkę). Zainteresowaniem cieszyły się ponadto zajęcia z dogoterapeutką, której towarzyszył labrador Abi.

Zwieńczeniem zeszłorocznych działań prospołecznych był wyjazd wychowanków na kręgle do Osady Karbówko. Była to tylko jako jedna z wielu form spędzania aktywnie czasu wolnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska