Efekt: samorząd wziął udział w pilotażowym projekcie, który miał na celu propagowanie odnawialnych źródeł energii. Na budynku urzędu gminy zostały zamontowane panele fotowoltaiczne. I okazało się, że te urządzenia znacząco obniżają pobór energii z sieci. Władze samorządowe postanowiły więc spożytkować energię słoneczną z myślą o mieszkańcach - oświetlając pobliskie miejscowości.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
Pierwsze lampy fotowoltaiczne zostały zamontowane tam, gdzie nie było możliwości podłączenia się do linii energetycznej, tj. przy cmentarzu w Grabkowie, przy zjeździe z drogi krajowej nr 91 w kierunku Dziardonic oraz na skrzyżowaniu drogi gminnej z drogą powiatową w Dobrzelewicach. Władze gminy deklarują, że jeśli lampy się sprawdzą, będzie ich więcej.
Przypomnijmy, że gmina Kowal ubiega się także o dofinansowanie zakupu i montażu mikroinstalacji fotowoltaicznych dla mieszkańców. Chodzi o pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Jeśli będzie dofinansowanie, to, zgodnie z założeniami samorządu gminy Kowal, koszt, jaki poniosą mieszkańcy przy montażu instalacji o mniejszej mocy, wyniesie zaledwie 5 tysięcy złotych.
Jak powiedział nam Stanisław Adamczyk, wójt gminy Kowal, w piątek wniosek o dofinansowanie został złożony w urzędzie marszałkowskim w Toruniu. Realizacja inwestycji przewidziana jest wiosną 2018 roku. Pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych to jeden z priorytetów ustalonych przez Komisję Europejską na najbliższe lata.
INFO Z POLSKI odc. 32 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju (21-27. kwietnia 2017)