- Jeszcze parę lat temu moje drzwi były szeroko otwarte. Sąsiedzi nawet nie pukali, wchodzili jak do siebie. Czasy się zmieniły, zaufanie jest mniejsze - opowiada pani Anna, mieszkanka Wałdowa Szlacheckiego koło Grudziądza.

Na polskiej wsi sąsiadom ufa 83 procent osób, a w miastach – 71 procent. Bynajmniej tak wynika z najnowszego opracowania Głównego Urzędu Statystycznego.

Jak wypadł w ankiecie GUS nasz region? Okazuje się, że mieszkańcy Kujawsko-Pomorskiego są wśród tych, którzy... nie darzą innych zbytnim zaufaniem (podobnie jak osoby z Łódzkiego, Dolnośląskiego i Pomorskiego). Co ciekawe, największym zaufaniem, zarówno do bliskich i do nieznajomych, cechowały się województwa małopolskie, wielkopolskie, podkarpackie i opolskie.

Polecamy też: Podejrzyj sąsiada z satelity. Wsie powiatów wąbrzeskiego i golubsko-dobrzyńskiego [zdjęcia]

Władzom lokalnym ufało prawie 64 proc. mieszkańców wsi, wynika z badania przeprowadzonego w ubiegłym roku. Policja cieszyła się zaufaniem 72 proc. respondentów znad Wisły. Jeśli chodzi o Kościół, cieszył się on zaufaniem 67 proc. badanych - podaje GUS.

Kujawsko-Pomorskie było wśród regionów, w którym odnotowano bardzo wysokie - w skali kraju - zaufanie do policjantów (76-80 procent). Nieco mniejszym, choć i tak dużym zaufaniem, cieszył się Kościół Rzymskokatolicki. Zaufanie do władz lokalnych było u nas jednak znacznie mniejsze. Nieco ponad połowa ankietowanych ma zaufanie do władz swojej gminy.

Strefa AGRO Kujawsko-Pomorskie także na Facebooku. Dołącz do nas!

Dodajmy, że 81 procent osób zadeklarowało się jako osoby wierzące (w tym 11 proc. określiło siebie jako głęboko wierzące). "Kolejną grupę tworzą osoby niezdecydowane, ale przywiązane do tradycji religijnej lub poszukujące (11 proc.). Osoby obojętne wobec wiary stanowią niecałe 6 procent, a niewierzące – 3 procent", czytamy w opracowaniu GUS.

Czy mieszkańcy wsi są zadowoleni z życia? Otóż tak. Najwyższy poziom zadowolenia odnotowano właśnie na wsiach i w małych miastach - poniżej 20 tys. mieszkańców (po 84 proc.). Znacznie mniej zadowoleni są mieszkańcy dużych miast (od 100 do 500 tysięcy oraz od 20 do 100 tysięcy).

W badaniu wzięły udział osoby, które miały minimum szesnaście lat.

Źródło: Regionalne zróżnicowanie jakości życia w Polsce w 2018 roku/Główny Urząd Statystyczny

Tutaj również: Czasy Papa Dance, pralki Frani i octu na półkach. Wieś z lat 80. [zdjęcia]


Wiktor Szmulewicz - Na rolnictwo trzeba patrzeć z optymizmem: