Chodzi o dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. W całym kraju na zadania na drogach lokalnych trafią 252 mln zł, najwięcej na Mazowszu (111,5 mln zł) i na Lubelszczyźnie (97,8), a najmniej w Opolskiem (20,9).
Limit środków dla poszczególnych województw ustalany jest zgodnie z algorytmem, o którym mowa w rozporządzeniu Rady Ministrów ws. podziału środków Funduszu Dróg Samorządowych – informuje Ministerstwo Infrastruktury. - Pomoc przy realizacji inwestycji poprawiających bezpieczeństwo ruchu na drogach lokalnych jest kierowana do władz samorządowych w całej Polsce. Rządowe wsparcie trafia na drogi gminne, powiatowe i wojewódzkie, a pomoc ta nie ma barw politycznych, bo naszym celem jest budowa nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury drogowej w całym kraju – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Wojewoda myśli o tym od lat
- Ścieżki rowerowe i poprowadzenie ruchu pieszego i rowerowego z dróg publicznych było moją osobistą ambicją od wielu lat – powiedział w bydgoskim urzędzie Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski, dziękując też premierowi i ministrowi infrastruktury za to, że zdecydowali się na takie wsparcie samorządów.
Poinformował, że ten nabór i inwestycje z nim związane mają zwiększyć bezpieczeństwo, ale również przyczynić się do stworzenie sieci ścieżek rowerowych, które będą atrakcyjne dla użytkowników również pod względem turystycznym.
- Tego w naszym regionie brakuje i na ten temat rozmawiam z samorządowcami już od wielu lat. Od jesieni dyskutowaliśmy o tym, że ten program będzie uruchomiony, a więc samorządy miały czas na przygotowanie stosownej dokumentacji – dodał Mikołaj Bogdanowicz.
To też może Cię zainteresować
Przedmiotem wniosku może być wyłącznie zadanie realizowane na drodze publicznej (powiatowej lub gminnej) w rozumieniu ustawy o drogach publicznych.
Mikołaj Bogdanowicz przypomniał, że całkiem niedawno premier Mateusz Morawiecki zatwierdził listę zadań dla województwa kujawsko-pomorskiego w ramach RFRD na budowę i przebudowę dróg o wartość dofinansowania w wysokości 146,2 mln zł. Dofinansowanie otrzymało 110 zadań gminnych i 25 powiatowych. Następnie, w styczniu, ogłoszono kolejny program na remonty dróg, co wynikało z zainteresowania samorządów.

Zygmunt Borkowski, dyrektor Wydziału Infrastruktury i Rolnictwa Urzędu Wojewódzkiego, jednocześnie członek Kujawsko-Pomorskiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, podkreślił iż policyjne statystyki potwierdzają, że inwestycje w ramach tego programu przynoszą wymierne efekty w postaci mniejszej liczby wypadków drogowych pieszych i rowerzystów.
Piesi jednak często zapominają się
Aczkolwiek dane Komendy Wojewódzkiej Policji z początku tego roku są bardzo niepokojące – wzrasta liczba wypadków z udziałem pieszych, co jednak – przynajmniej w dużej części - należy przypisać ich nieuwadze, wchodzeniu na jezdnię bez upewniania się czy nic nie nadjeżdża, czy kierowca zdoła bezpiecznie zahamować.
Piesi przechodzący przez jezdnię ze smartfonami w ręku lub przy uchu często „odpływają” w świat rzeczywistości wirtualnej. A wtedy najlepsza nawet infrastruktura drogowa nie uchroni przez nieszczęściem.
