Harcerze, uczniowie, władze gminy Łabiszyn i Białe Błota, żnińskiego starostwa i rekonstruktorzy, wzięli udział we mszy świętej i złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą zasługi m.in. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego. Ta po renowacji rynku wisi teraz na miejskim ratuszu.
- Od chwili utraty niepodległości Ojczyzny w XVIII wieku, myśl oswobodzenia spod okupacji zaborcy - Rosji, Prus i Austrii - nie opuszczała polskich patriotów - powiedział wicestartosta Andrzej Hłond. - Przykładem są liczne działania i zrywy niepodległościowe, przypomnę najważniejsze: Powstanie Kościuszkowskie, Powstanie Listopadowe, Wiosna Ludów, Powstanie Styczniowe, czy Powstanie Wielkopolskie. Wśród walczących Polaków nie zabrakło mieszkańców Pałuk i Łabiszyna.
Wicestarosta przypomniał, że teren przy kościele pw. św. Mikołaja w Łabiszynie we wrześniu 1794 roku był miejscem zaciętych walko o wyzwolenie Łabiszyna. Wojska pod dowództwem gen. Jana Henryka Dąbrowskiego starły się z wojskami pruskimi.
Po dramatycznych walkach na bagnety z udziałem kosynierów oraz szarży kawaleryjskiej, miasto zostało wyzwolone. W bitwie o Łabiszyn zginęło 29 Prusaków i 9 polskich żołnierzy.
- W takim dniu jak dzisiaj, powinniśmy pamiętać o ludziach, którzy przyczynili się do odzyskania wolności i niepodległości naszego kraju. To dzięki takim ludziom możemy dziś spokojnie uczyć się, pracować, spędzać czas z najbliższymi. Pamiętajmy o tym - dodał wicestarosta.
Warto przypomnieć, że udział gen. Jana Henryka Dąbrowskiego w wyzwalaniu Wielkopolski i łabiszyńskich ziem, został uhonorowany przez lokalną społeczność nadaniem szkole ponadgimnazjalnej w Łabiszynie jego imienia.
Pod tablicą złożono kwiaty, a rekonstruktorzy oddali salwy honorowe. Dalsza część uroczystości przeniosła się potem do Zielonki.