https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Toruń pamięta i oddaje hołd. Obchody 80, rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Marek Nienartowicz
Punktualnie o 17, czyli w godzinę "W", uznawaną za moment wybuchu 1 sierpnia 1944 roku powstania w Warszawie, w Toruniu, jak w wielu miejscach w Polsce, zawyły syreny alarmowe
Punktualnie o 17, czyli w godzinę "W", uznawaną za moment wybuchu 1 sierpnia 1944 roku powstania w Warszawie, w Toruniu, jak w wielu miejscach w Polsce, zawyły syreny alarmowe Piotr Lampkowski
Także Toruń, w godzinę "W", oddał hołd walczącej Warszawie, w 80. rocznicę wybuchu w stolicy powstania.

Punktualnie o 17, czyli w godzinę "W", uznawaną za moment wybuchu 1 sierpnia 1944 roku powstania w Warszawie, w Toruniu, jak w wielu miejscach w Polsce, zawyły syreny alarmowe. To tradycyjny hołd dla tych, którzy w stolicy stanęli do bohaterskiej walki z Niemcami.

Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego: uroczystość przed obeliskiem w Toruniu

Dźwięk syreny był też sygnałem do rozpoczęcia przed obeliskiem Ku czci Żołnierzy Armii Krajowej (między aleją św. Jana Pawła II a Parkiem 100-lecia Powrotu Torunia do Wolnej Polski) uroczystości z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Zaraz potem odegrano hymn państwowy. Podniesiona została flaga Rzeczpospolitej Polskiej.

Więcej informacji z Torunia i okolic przeczytasz >>>TUTAJ<<<<

Przemówienia okolicznościowe wygłosili wicewojewoda kujawsko-pomorski Michał Koniuch i wiceprezydent Torunia Rafał Pietrucień. Przed obeliskiem asysta wojskowa złożyła jedną, symboliczną wiązankę kwiatów - w imieniu mieszkańców Torunia i województwa kujawsko-pomorskiego. Uroczystość zakończył występ chóru Lutnia.

Powstańcza barykada stanęła w centrum miasta, na terenie zielonym przy obelisku Ku czci Żołnierzy Armii Krajowej.

Barykada w Toruniu. Tak obchodzimy 80. rocznicę wybuchu Pows...

80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego: takie były jego cele

Warto przypomnieć, że Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku - w rzeczywistości walki rozpoczęły się już przed godziną "W". Trwało 63 dni. Celem militarnym było wyparcie ze stolicy Niemców, politycznym - przejęcie władzy przed posuwającymi się na zachód Sowietami. Powstanie zakończyło się kapitulacją powstańców. Zryw stolicy zakończył się wielkimi stratami. Około 16 tysięcy powstańców zginęło i zostało uznanych za zaginionych. 20 tysięcy zostało rannych, a 15 tysięcy trafiło do niewoli. Zginęło też do 200 tysięcy mieszkańców Warszawy, wielu w czasie masakr urządzanych przez Niemców. W czasie walki zniszczone zostało 25 procent zabudowy lewobrzeżnej części Warszawy - kolejne 30 procent podczas jej systematycznego niszczenia przez Niemców już po powstaniu.

Polecamy: Obejrzyj najlepsze zdjęcia naszych fotoreporterów >>> TUTAJ <<<

Organizatorami obchodów w Toruniu 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego byli marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, prezydent Torunia Paweł Gulewski, dowódca Garnizonu Toruń płk Roman Piotrowski i prezes Fundacji gen. Elżbiety Zawackiej Dorota Zawacka-Wakarecy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska