W ubiegłym roku Urząd Stanu Cywilnego w Lipnie odnotował 600 urodzeń. Do tej liczby należy doliczyć 53 transkrypcje, czyli przeniesienia zagranicznego aktu urodzenia do rejestru stanu cywilnego. Urodziło się tyle samo chłopców, co dziewczynek. Te dane nie napawają optymizmem, bo w stosunku do ubiegłego roku wzrost jest zaledwie o 53 urodzenia. W 2015 r. na świat przyszło 760 maluchów. Dla porównania w 2013 r. urodziło się 790 dzieci, w 2012 - 834, 2011 - 852, 2010 - 983, a w 2009 - 996. Są zatem powody do niepokoju.
W związek małżeński wstąpiło 126 par, a zmarło 477 osób - o 89 więcej niż w 2016 r.
Popularne imiona w Lipnie
Od lat najpopularniejsze imiona dla dziewczynek to: Lena, Zofia, Maja i Zuzanna. Jeśli chodzi o chłopców, to rodzice najchętniej nadają swoim synom imiona: Szymon, Antoni, Adam i Jakub. Wybór imienia jest sprawą bardzo poważną, bo człowiek używa go przez całe życie. Udziwnienia i źle rozumiana oryginalność mogą tu przynieść więcej szkody niż pożytku. Wprawdzie już teraz takie historie się nie dzieją, jak w latach 80. Wtedy jak grzyby po deszczu pojawiły się małe Isaury. Przy nadawaniu nowych imion, na które moda szybko przemija, zalecane jest zachowanie obcej oryginalnej pisowni, np. Dustin a nie Dastin.
Przeczytaj także: Mężczyźni o tym imieniu częściej zdradzają [LISTA]
Rodzice w trybie administracyjnym mogą zmienić latorośli imię w ciągu pół roku od sporządzenia aktu urodzenia. W tym przypadku istnieje takie wyjście awaryjne, z którego można skorzystać. W dalszym ciągu obowiązuje zakaz nadawania więcej niż dwóch imion, pisanych osobno, bez łącznika. Należy bezwzględnie unikać imion budzących ujemne skojarzenia np. Kurtyzana czy Lucyfer. Imię nie może być ośmieszające. Rada Języka Polskiego zaleca, aby unikać nadawania formy zdrobniałej. Nie powinno się nadawać imion pochodzących od wyrazów pospolitych, takich jak antena, bławatek, goździk, kąkol lub od nazw geograficznych, np. Dakota, Korea, Malta oraz zdrobniałych, powszechnie używanych nieoficjalnie, jak Jaś czy Kasia. Jednak można wybrać imię z pochodzenia zdrobniałe, skrócone, ale współcześnie odczuwane jako imię samodzielne np. Lena, Nina, Rita. Dziecko może nosić imię obce. Wyjątkowo imię żeńskie Maria można, zgodnie z tradycją, nadać jako drugie imię chłopcu.
- Zawsze podobało mi się imię Olaf i nadałam je młodszemu synkowi - mówi Lidia Fydryszewska z Lipna. - Starszy nosi imię Kornel.
W Lipnie żyją bez „papierka”
Coraz więcej par decyduje się na związki nieformalne. Świadczy o tym liczba uznań, kiedy ojcowie złożyli stosowne oświadczenie przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego w Lipnie. Blisko jedna trzecia dzieci pochodzi ze związków nieformalnych.
Stosunkowo od niedawna można zawrzeć związek małżeński poza siedzibą urzędu stanu cywilnego. Przed zmianą przepisów ta forma była dopuszczalna jedynie ze względu na ciężką chorobę lub niepełnosprawność. To odstępstwo nie wiązało się z dodatkowymi kosztami. Teraz przyszli małżonkowie mogą zażyczyć sobie udzielenia ślubu w ogrodzie czy na plaży. Jednak muszą zapewnić dojazd kierownikowi urzędu stanu cywilnego oraz warunki godne i bezpieczne dla wszystkich uczestników ceremonii, no i wydać tysiąc zł. W Lipnie na taki ślub zdecydowały się trzy pary. Udzielono 48 ślubów cywilnych. Sześć małżeństw świętowało złote gody i nikt z mieszkańców Lipna nie obchodził setnych urodzin.
Program "Mam Pytanie" o dekomunizacji ulic w regionie.