Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Lipnie „Dwójka” zorganizowała Dzień Dawcy Szpiku. Zarejestrowało się 45 dawców!

Małgorzata Chojnicka
Małgorzata Chojnicka
Rejestracja dawców szpiku w Szkole Podstawowej nr 2 w Lipnie.
Rejestracja dawców szpiku w Szkole Podstawowej nr 2 w Lipnie. Małgorzata Chojnicka
W środę Szkoła Podstawowa nr 2 w Lipnie wspólnie z Fundacją DKMS Polska zorganizowały Dzień Dawcy Szpiku. Zainteresowanie było duże, bo zarejestrowało się 45 osób. W to przedsięwzięcie zaangażowała się cała społeczność szkolna, a jej inicjatorką była nauczycielka Magdalena Zdrojewska. Jej syn, uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. R. Traugutta w Lipnie, chodzi razem do klasy z Krzysiem Bedykiem, który potrzebuje przeszczepu szpiku. Na potencjalnych dawców czekał słodki poczęstunek, przygotowany przez rodziców uczniów.

Dawcą szpiku może zostać każdy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, który nie cierpi na żadną chorobę przewlekłą, waży minimum 50 kg i nie ma dużej nadwagi. Chodzi jednak o gigantyczną nadwagę. Poszukiwanie dawcy niespokrewnionego dotyczy połowy chorych na białaczkę. W przypadku 25 proc. dawcą może być ktoś z rodziny. Pozostali chorzy są leczeni wyłącznie farmakologicznie. Przeszczep można wykonać jedynie w okresie remisji choroby. Każda kolejna chemia osłabia organizm chorego i zmniejsza szanse na powodzenie zabiegu.

- Bez wahania razem z mężem zgłosiliśmy się, by się zarejestrować w bazie dawców szpiku – mówi Karolina Wicińska z Jankowa w gm. Lipno. – Krzyś jest synem mojej przyjaciółki. Jeśli jemu nie pomożemy, to może komuś innemu. Tylu chorych potrzebuje pomocy, a tak trudno jest znaleźć genetycznego bliźniaka! Każda rejestracja zwiększa szanse na znalezienie dawcy.

W większości przypadków, bo aż w 80 proc. do przeszczepu pobiera się komórki macierzyste z krwi obwodowej. Zabieg przypomina transfuzję krwi i trwa do czterech godzin. Jest w pełni bezpieczny. Wcześniej przez pięć dni dawca otrzymuje wytwarzaną w organizmie substancję zbliżoną do hormonów – czynnik wzrostu. Lek ten pobudza produkcję komórek macierzystych w szpiku kostnym, które potem pobiera się bezpośrednio z krwi.

Drugą metodą jest pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej. Trwa około godziny i jest wykonywane pod narkozą. Wcześniej wykonywane są bardzo dokładne badania, aby uniknąć jakichkolwiek komplikacji. Szpik się regeneruje w ciągu zaledwie dwóch tygodni od momentu pobrania.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska