W Zespole Szkół im. R. Traugutta w Lipnie odbyła się konferencja pt. „Szczepienia ochronne – jak zachęcić nieprzekonanych”. Miała ona na celu promowanie szczepień ochronnych oraz podniesienie świadomości społeczeństwa w zakresie zapobiegania chorobom zakaźnym. Zaproszenie na nią przyjął dr Paweł Grzesiowski, znany z popularnych programów telewizyjnych. Wygłosił on wykład pt. „Szczepienia jako ochrona dla jednostki i społeczności lokalnej”.
Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem, bo wzięli w niej udział zarówno przedstawiciele władz samorządowych, jak i pracownicy służby zdrowia oraz uczniowie. Postarano się „odczarować” pewne mity, tak chętnie lansowane przez środowiska antyszczepionkowców.
Nie wszyscy decydują się na szczepienia
Nikt nie zaprzeczy, że szczepienia ochronne stanowią jedną z największych zdobyczy współczesnej medycyny. Ratują życie oraz chronią przed powikłaniami w przebiegu wielu chorób. Zgodnie z definicją, szczepienia ochronne stanowią sztuczne uodpornianie ludzi i zwierząt przeciw chorobom zakaźnym, a ich działanie polega na pobudzaniu ustroju do wytwarzania przeciwciał, skierowanych przeciw wprowadzonym antygenom, co stwarza stan czynnej odporności organizmu. Jest ona stosunkowo długotrwała, a nawet utrzymująca się przez całe życie.
Stop Agresji Drogowej, odcinek 7. Włos się jeży na głowie!
