Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W Lipnie Uniwersytet Trzeciego Wieku świętował kryształowy jubileusz. Było uroczyście!

Małgorzata Chojnicka
Małgorzata Chojnicka
Podczas jubileuszowej gali w kinie "Nawojka"
Podczas jubileuszowej gali w kinie "Nawojka" Małgorzata Chojnicka
W tym roku Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Lipnie świętuje swoje 15-lecie. Jubileuszowa gala odbyła się w lipnowskim kinie „Nawojka”. Wzięło w niej udział wielu zaproszonych gości na czele z przedstawicielami władz samorządowych. Wręczono okolicznościowe statuetki.

Zanim powstało w Lipnie Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku nie było praktycznie żadnej oferty edukacyjnej dla osób, które młodość mają już za sobą. Po przejściu na emeryturę, kiedy każdy po latach intensywnej pracy zawodowej zaczyna narzekać na nadmiar wolnego czasu, chętnie wybrałby się na jakiś interesujący wykład. Tu chodzi przede wszystkim o systematyczny wysiłek intelektualny, który przedłuża sprawność umysłową, bo jest treningiem dla mózgu.

Piętnaście lat temu tę sytuację postanowiła zmienić grupa czterech kobiet, co się im świetnie udało. Z konkretną inicjatywą wystąpiła Bożena Chojnowska-Tokarczyk, która, niestety, już nie żyje. Następnie ukonstytuował się komitet założycielski, który opracował statut, powołano zarząd i zarejestrowano stowarzyszenie w sądzie. Na jego czele jako prezes stanęła Irena Retlikowska.

Kwiaty, gratulacje i statuetki

Uroczysta gala w kinie „Nawojka” zgromadziła słuchaczy i tych, którzy ich wspierają i współpracują na co dzień. Przybyły też delegacje zaprzyjaźnionych Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Była to okazja do podziękowań i podsumowań. Przez ten czas odbyły się 143 wykłady, a liczba słuchaczy kształtuje się na poziomie 70 osób. Zorganizowano wiele wycieczek, także poza granice naszego kraju. Słuchacze przygotowali część artystyczną – wystąpiły dwie mandolinistki, Maria Raniszewska i Irena Zdrojewska, oraz zaprezentowali scenki rodzajowe z życia słuchaczy. Było do śmiechu, ale także do chwili refleksji. W takim dniu nie mogło zabraknąć okazałych tortów. Ufundował je starosta lipnowski Krzysztof Baranowski.

- Jesteśmy samodzielnym stowarzyszeniem i taki stan najlepiej nam odpowiada, bo sami o sobie decydujemy – wyjaśnia prezes Irena Retlikowska. – Utrzymujemy się ze składek członkowskich, które wynosi 50 zł na semestr, i z 1,5 proc. podatku przekazywanego przez osoby fizyczne. Mamy status organizacji pożytku publicznego. Ubiegamy się też o środki zewnętrzne na naszą działalność. Wyjazdy krajoznawcze są dofinansowywane przez powiat lipnowski w ramach realizacji zadań z zakresu upowszechniania turystyki. Wspiera nas mnóstwo zaprzyjaźnionych osób. Świetnie układa nam się współpraca z Miejskim Centrum Kulturalnym w Lipnie. Tam odbywają się nasze wykłady.

Celem Uniwersytetu jest edukacja w bardzo szerokim zakresie, aby każdy mógł znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stawia sobie za cel stworzenie warunków do dobrego starzenia się poprzez działania zapobiegające marginalizacji społecznej osób starszych. Najbliższy wykład będzie poświęcony ziołolecznictwu i homeopatii.

od 12 lat
Wideo

Płomień Solidarności z Ukrainą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska