Granat ręczny został zabezpieczony w jednym z remontowanych budynków w Lipnie. Dwa pozostałe niewybuchy - granaty moździeżowe kaliber 82 i 160 mm - znaleziono koło zbiornika wodnego w miejscowości Boguchwała.
- Z uwagi na suszę i niski poziom wód takich niebezpiecznych znalezisk może być więcej, a nieumiejętne obchodzenie się z nimi może doprowadzić do poważnych obrażeń, a nawet śmierci - przestrzega lipnowska policja.
Z uwagi na suszę i niski poziom wód takich niebezpiecznych znalezisk może być więcej, a nieumiejętne obchodzenie się z nimi może doprowadzić do poważnych obrażeń, a nawet śmierci
Co trzeba zrobić w przypadku znalezienia niewybuchów?
Materiały wybuchowe stosowane w technice wojskowej są bardzo odporne na działanie warunków atmosferycznych, dlatego pomimo upływu czasu cały czas mogą stanowić zagrożenie. W przypadku znalezienia przedmiotu przypominającego niewybuch, za jaki mogą być uznane m.in. pociski, bomby, naboje, granaty czy zapalniki należy zachować szczególną ostrożność i postępować odpowiednio. Przede wszystkim nie należy samodzielnie wykopywać czy przenosić niewybuchów. Miejsce ich odnalezienia powinno się wyraźnie oznaczyć i zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a następnie wezwać odpowiednie służby. Informując o znalezieniu niewybuchu należy podać dokładne miejsce jego odnalezienia, określić wygląd i podać przybliżone gabaryty oraz ilość odnalezionych niewybuchów. Najlepiej pozostawić służbom adres i telefon kontaktowy do siebie, bo czasem dokładne miejsce położenia znaleziska jest trudne do zlokalizowania na rozległym terenie.
