W Los Angeles zmarł włocławianin Jann Castor

  W Los Angeles zmarł włocławianin Jann Castor

  Renata Kudeł

  Gazeta Pomorska

  W Los Angeles zmarł włocławianin Jann Castor

  ©Archiwum

  Wiesław Ruciński - znany muzyk i kompozytor, który od lat mieszkał w Australii i Stanach Zjednoczonych, nie żyje.
  W Los Angeles zmarł włocławianin Jann Castor

  ©Archiwum

  Smutna wiadomość. Nie żyje Wiesław Rucinski (Jann Castor), muzyk, który grał we Włocławku w grupie "But", założyciel "Res Publiki", światowej klasy kompozytor, komponował muzykę do filmów. Zmarł w Los Angeles 21 kwietnia.

  W 1973 roku ukończył III Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej we Włocławku. W drugiej połowie lat 70. XX wieku, jako student chemii UMK był liderem toruńskiego zespołu art rockowego Res Publica.
  W tym okresie Ruciński tworzył eksperymentalne kompozycje rockowe, do których teksty często czerpał z poezji światowej, np. Winds of May Jamesa Joyce'a. Na prymitywnym, dostępnym w owych czasach w Polsce, sprzęcie dokonywał nagrań miksując i nakładając nagrywane przez siebie ścieżki. Te nagrania próbował samodzielnie rozpowszechniać na kasetach. Po nagraniu singla w wytworni Tonpress w Polsce, wyjechał do Australii, gdzie przez wytwórnię BMG wydał 2 płyty CD: "Precedence" oraz "Red Express". Był nominowany do Australian Grammy Awards (ARIA) za swoją twórczość.

  Wkrótce po występie Res Publiki w 1979 na ogólnopolskim przeglądzie „Muzyka Młodej Generacji”, wiosną 1980 Ruciński porzucił zespół, który pod zmienioną nazwą Republika i kierunkiem nowego lidera Grzegorza Ciechowskiego zmienił styl i rozpoczął ogólnopolską karierę. Ruciński wyemigrował z kraju, początkowo do Australii, następnie do USA. Zajął się komponowaniem, głównie muzyki filmowej.

  W przemyśle filmowym działał także jako producent muzyczny i reżyser dźwięku. Jest autorem koncertu gitarowego na gitarę dwunastostrunową i orkiestrę. Był konsultantem muzycznym polskiego Radia WAWa. Jego wiersze w wykonaniu Katarzyny Figury były przedstawiane w Polsce w telewizji i w radio. Był inicjatorem Artistic Vitamin Foundation – fundacji mającej na celu wspomaganie artystów w trudnej sytuacji życiowej.

  Źródło - Wikipedia.


  Zobacz też: Niebezpieczne psy z Zakrętu trafiły do schroniska

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze Dobre 2018