Zdaniem Anieli Zabłockiej, szefowej inowrocławskiego Oddziału Terenowego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, honorowi dawcy są dużym wsparciem dla pacjentów i poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych, wymagających leczenia krwią i jej składnikami. W zależności od typu zabiegu operacyjnego przygotowuje się kilka lub nawet kilkanaście jednostek krwi trzech składników. Chorzy dializowani podczas każdego zabiegu potrzebują na przykład około dwóch jednostek krwi. Podobna ilość jest wykorzystana na najprostszy zabieg chirurgiczny.
Krwi potrzeba coraz więcej, a tymczasem zapasy nie we wszystkich grupach są wystarczające. Według aktualnych danych RCKiK, najbardziej są oczekiwane grupy krwi o wskaźniku ujemnym: O Rh, A Rh i B Rh.
Kolejne akcje poboru życiodajnej tkanki w Mogilnie odbędą się w środę i piątek, 15 i 17 maja. Ekipa RCKiK z Inowrocławia będzie ją pobierała w specjalistycznym ambulansie (zwanym potocznie krwiobusem) w parku miejskim w godz. 12-17. W bieżącym miesiącu podobne akcje zaplanowano jeszcze w Kruszwicy (22.05), Żninie (25.05) i Gniewkowie (28.05). Krwią można się również podzielić z chorymi w siedzibie inowrocławskiego oddziału RCKiK (ul. Miechowicka 3, obok szpitala powiatowego) w każdy poniedziałek, w godz.7.30-16 oraz we wtorki, czwartki i piątki, w godz. 7.30-11.
Krew mogą oddać osoby zdrowe i dorosłe w wieku od 18 do 65 lat, posiadające dowód tożsamości ze zdjęciem i nr PESEL. Za oddanie 450 ml przysługuje posiłek regeneracyjny o wartości 4500 kalorii, czyli dziewięć tabliczek czekolady różnych smaków oraz dwa ustawowe dni wolne od pracy - w dniu iniekcji i następnym, a także możliwość odliczenia darowizny w rocznym rozliczeniu z urzędem skarbowym. Przelicznik wynosi 130 zł za litr. Warto też dodać, że w roku mężczyźni mogą oddać krew sześć razy, a kobiety cztery.
