Nakło to miasto trzech kultur - polskiej, żydowskiej, niemieckiej. Niebawem wyruszyć będzie można szlakiem zabytków Nakła mając za przewodnika książkę, która ukaże się drukiem w październiku. Publikacja będzie bezpłatna. Planowany nakład to 5 tys. egzemplarzy.
Autorką tekstu jest Anna Sergott, kustosz muzeum w Nakle. O oprawę graficzną zadbał Krzysztof Kamil Przygoda, także pracownik muzeum. Przewodnik dopełnią archiwalne zdjęcia i pocztówki.
- Współczesnych zdjęć w przewodniku nie będzie. Jak zabytki wyglądają teraz każdy może zobaczyć - wyjaśnia Tomasz Pasieka, dyrektor muzeum i autor wstępu do publikacji. Jaką trasę przemierzą turyści?
- Szlak rozpoczyna się od muzeum, stąd prowadzi na ul. Bydgoską, a potem na ul. Bartkowskiego pod bibliotekę. Nie wszyscy wiedzą, że budynek ten to były kościół staroluterański. Po wojnie mieściła się w nim łaźnia. Spod biblioteki wracamy i ul. Bydgoską idziemy na rynek - opowiada Tomasz Pasieka.
Wędrówka szlakiem zabytków Nakła wiedzie też ulicami: Podgórną i Hallera, zahacza o plac Zamkowy i prowadzi w stronę Noteci. Potem szlak wiedzie ul. Dąbrowskiego do kościoła św. Wawrzyńca i na ul. Sądową gdzie mieściły się kiedyś koszary armii pruskiej, a nieco dalej ujeżdżalnia.
Przewodnik zaprowadzi turystę także na ul. Młyńską, Bohaterów, al. Mickiewicza, a wreszcie na ul. Gimnazjalną pod LO im. Krzywoustego, dawne Gimnazjum Królewskie.
W ramach programu „Patriotyzm jutra” muzeum wyda też jesienią 200 widokówek, gdzie zdjęcia archiwalne sąsiadować będą ze współczesnymi obrazami.
W zakątkach miasta ważnych dla historii staną także w październiku tablice informacyjne. - Będzie ich w sumie 17 - dowiadujemy się w muzeum. Pojawią się m.in. na rynku, na pl. Zamkowym, na ul. Hallera i Dąbrowskiego 29.
Tablice staną przy starostwie, przy kościele św. Wawrzyńca, przy ośrodku kultury i LO im. Krzywoustego. Dwie tablice: informacyjna i z mapą szlaku - umieszczone zostaną przy Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle.