Kujawy są jednym z nielicznych regionów kraju, gdzie nadal w środowiskach wiejskich i małomiasteczkowych żywe są obchody zapustne. Odbywają się one w okresie przedwiosennym, związane są z przełomem karnawałowo-wielkopostnym. Zawierają wiele elementów mających na celu zapewnienie urodzaju i wszelkiego dostatku oraz odpędzenie zimy.
Magia tych obchodów to przede wszystkim barwne i głośne korowody zapustnych przebierańców, głównie maszkar zwierzęcych, które obchodziły wsie (zwykle od "tłustego czwartku" do wtorku zapustnego), zbierając datki, składając życzenia wszelkiej pomyślności i zapraszając wieczorem do karczmy na tzw. zabawę podkoziołkową, która kończyła okres karnawału.
Wśród zwierząt, w karnawałowej paradzie ulicami Włocławka, znajdą się te, które symbolizują życie i wegetację: "koza", "bocian", "koń" i "niedźwiedź". Całości dopełnią tańce, skoki, bodzenie, szczypanie itd., którym towarzyszyć będą głośne dzwonki mające na celu odpędzenie wszelkiego zła i odegnanie zimy.
Korowód przejdzie z Bulwarów, gdzie jest siedziba Muzeum Etnograficznego, przez Maślaną i 3 Maja, na plac Wolności. Początek o godzinie 12.00. W korowodzie wezmą udział grupy zapustników z Gróbiec, Lubania, Mikanowa, Świętosławia i Zbrachlina. Jak co roku w tym rejonie miasta będą chwilowe utrudnienia w ruchu drogowym.