Właśnie w tym dniu Gminny Ośrodek Kultury w Topólce organizuje VI Gminny Przegląd "Kozy kujawskiej".
Wystarczy dobry pomysł, by zdobyć dotację od starosty
Na Kujawach zapusty dziś to fenomen kulturowy w skali kraju. Silne tradycje pod tym względem mają m.in. Osięciny, czy Lubraniec. Zapustni przebierańcy, odziani w dziwne kostiumy, mieli za zadanie odpędzić zimę i przywołać wiosnę. Przysłonięci maskami, niektórzy przebrani za zwierzęta, takie jak koza, bocian, niedźwiedź i koń, zaciekawiają widzów nie tylko swoim wyglądem. Zwracają uwagę także ich niekonwencjonalne zachowania wskazujące na dawny, magiczny sens zapustnych obchodów.
Grupom zapustnym towarzyszą muzykanci, różni grajkowie, niekiedy całe kapele, czy orkiestry dęte. Ich głośna muzyka wspomagana dźwiękami dzwonków, odgłosami trzaskających batów, kłapiących szczęk maszkar zwierzęcych sprawia, że parada jest atrakcyjna dla obserwatorów. Natomiast dla wtajemniczonych to także echa dawnych wierzeń, że wszelkie zło odpędzić można głośnym hałasem.
GOK w Topólce zaprasza grupy zapustne do udziału w korowodzie. Korowód wyruszy na ulice Topólki 20 lutego. Zbiórka na pacu dawnego SKR. Godz. 10 - wymarsz korowodu na plac GOK, przed remizą OSP i prezantacja grup. Najciekawsze zostaną nagrodzone. Oceniany będzie dobór postaci obrzędowych, rekwizyty, repertuar muzyczny i taniec. Będą nagrody.
