Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Planetarium w Grudziądzu seanse, obserwacje komety Lovejoy i Orkiestra

(marz)
Kometa Lovejoy jest widoczna na niebie w pierwszych trzech tygodniach stycznia
Kometa Lovejoy jest widoczna na niebie w pierwszych trzech tygodniach stycznia Planetarium
Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne zainaugurowało Międzynarodowy Rok Światła 2015. Uczestnicy spotkania obejrzeli pokaz multimedialny o zjawiskach astronomicznych, jakie nas czekają w 2015 r. Był seans, filmy z kosmosu a w niedzielę szykują się obserwacje nieba. Jeśli nasze będzie zachmurzone, planetarium połączy się z teleskopami na Wyspach Kanaryjskich lub w Chile.

Będzie konkurs na zdjęcie tęczy, zorzy, mirażu

Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne zainaugurowało Międzynarodowy Rok Światła 2015. Uczestnicy spotkania obejrzeli pokaz multimedialny o zjawiskach astronomicznych, jakie nas czekają w 2015 r.
Był też pokaz "Światło i muzyka pod kopułą planetarium", podczas którego wyświetlono niezwykłe filmy - symulację podróży przez kosmos i widoki ze stacji kosmicznej ISS.
Zaplanowane obserwacje astronomiczne komety Lovejoy, Marsa, wschodu Ksieżyca i Jowisza nie udały się. Zła pogoda była nie tylko w Grudziądzu, ale też na Wyspach Kanaryjskich, a z teleskopem tam właśnie ulokowanym nasze planetarium i obserwatorium może się łączyć i mieć dostęp do obrazu nieba w tamtej szerokości geograficznej.

- Bez światła nie istnielibyśmy. Warto poznać jego rolę w życiu Ziemi i naszym, codziennym, ale też wiążące się z tym problemy. Mało kto wie, że można np. zanieczyścić atmosferę... światłem! - objaśnia astronom Sebastian Soberski, szef planetarium. - Oprócz spotkań popularno-naukowych planujemy konkurs "Uchwycenie światła" - całoroczny, dla uczniów szkół. Wyłonimy najpiękniejsze fotografie zjawisk optycznych, jak halo, tęcza, czy miraż. Zwycięzcy będą ogłaszani co miesiąc. Szykujcie więc aparaty, ale obecnie nawet "komórką" można zrobić niezłą fotografię.

"Polowanie" na kometę, Marsa i inne planety

Sebastian Soberski zapowiada ciekawe doświadczenia z fizyki i optyki. - Pokażemy, że światło występuje jako fala, ale i jako cząstka. Proste, a efektowne doświadczenia powiedzą wiele o naturze światła - zapowiada. - Nie obędzie się bez obserwacji. Przez pierwsze 3 tygodnie stycznia widoczna jest na niebie, nawet gołym okiem, kometa Lovejoy, na prawo od gwiazdozbioru Oriona. Będziemy na nią "polować" znowu w niedzielę, 11 stycznia.

W niedzielę o godz. 12.00 przewidziany jest seans i obserwacje Słońca. O godz. 16.00 obserwacje komety Lovejoy i takich planet jak: Mars, Wenus, Merkury.

Wstęp jest wolny. Do puszek ustawionych w Planetarium będzie można wrzucić datki na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska