Ochotnicze straże są na wsiach siłą nie do przecenienia. Nie tylko z racji podstawowych zadań, jak ratowanie ludzkiego życia i dorobku, ale też funkcji społecznych i kulturalnych, jakie spełniają w środowisku.
W powiecie radziejowskim ochotnicze straże funkcjonują w każdej gminie. W 33. jednostkach gotowych do akcji jest 1056 strażaków, wśród nich 52 panie. Przy jednostkach w Piotrkowie Kuj., Osięcinach i Dębołęce działają drużyny młodzieżowe. W Zespole Szkół Rolniczych w Przemystce są trzy klasy o profilu pożarniczym.
Kobieta z walizką z Bydgoszczy. Kim jest?
Utrzymanie ochotniczych straży jest jednym z obowiązków samorządów, ale w wielu gminach opieka ta wybiega poza ustalone regulaminami zadania. W miarę finansowych możliwości kupowany jest dodatkowy sprzęt gaśniczy, odnawiany tabor samochodowy. Wiele wysiłku i pieniędzy wkładają samorządy w odbudowanie remiz strażackich. Taka zmodernizowana została ostatnio w Starym Ra- dziejowie.
Wciąż główny ciężar wynikający z ochrony ludności i zapewnienia bezpieczeństwa ponoszą samorządy. Statystycznie koszty utrzymania straży w różnych gminach powiatu radziejowskiego to od 3,35 zł do nawet 31,4 złote w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Znacznie większe dofinansowanie otrzymują jednostki działające w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym.
Jednostki OSP działające w powiecie są dobrze oceniane, a druhowie dobrze spisują się na różnego rodzaju sprawdzianach i zawodach. To wynik m.in. dbałości o ich systematyczne szkolenie.
Pogoda na dzień (21.11.2016) | KUJAWSKO-POMORSKIE
źródło: TVN Meteo Active