Z kolei zarzuty związane ze znęcaniem się psychicznym i fizycznym w domu usłyszało 23 policjantów (2014 rok). To dane ogólnopolskie. Mundurowi podkreślają jednak, że skala problemu przemocy z policjantami w roli sprawców jest właściwie niemożliwa do oszacowania.
Czytaj: 31-latek zmarł podczas policyjnej interwencji w Toruniu. "Był silnie pobudzony i agresywny
- Postępowanie w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa zawsze prowadzi Biuro Spraw Wewnętrznych - mówi naadkom. Monika Chlebicz, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. - Bywa jednak, że sprawą zajmuje się prokurator. Informuje on wtedy przełożonych danego policjanata o stawianych zarzutach czy skierowaniu aktu oskarżenia do sądu. Pamiętajmy jednak, że problem przemocy domowej jest złożony. Bywa, że osoba, która doświadcza tego rodzaju zachowań, wycofuje zarzuty; wnioskuje o umorzenie postępowania, argumentując, że nic złego w domu się nie dzieje.
Jak wykryć, że policjant jest sprawcą przemocy domowej? Specjaliści twierdzą, że pomogłyby badania psychologiczne. O ile mudnurowi przechodziliby je regularnie. Bo jak dotąd - takiego obowiązku nie mają.
Więcej dzisiaj w papierowym wydaniu "Gazety Pomorskiej". Możesz kupić też e-wydanie