MKTG SR - pasek na kartach artykułów
3 z 16
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
- Budowa hali nie stanowiła żadnego obciążenia dla...
fot. Maciej Czerniak

W Potulicach powstała hala za 3,5 mln zł. Więźniowie będą w niej robić meble [zdjęcia]

W Potulicach powstała hala za 3,5 mln zł. Więźniowie będą w niej robić meble

- Budowa hali nie stanowiła żadnego obciążenia dla podatników, ponieważ fundusz jest tworzony z potrąceń pensji pracujących skazanych - wyjaśnia rzecznik Słowiński.

Potulicka hala jest jedną z 40 hal produkcyjnych, które w latach 2017-20 mają powstać w całym kraju.

- Na rynku brakuje fachowców, a skazani uzupełniają lukę w zatrudnieniu - mówi dyrektor Genowefa Kalka, z zarządu Państwowego Przedsiębiorstwa Przemysłu Meblarskiego i Budownictwa w Potulicach. Zakład od 1975 roku działa na terenie więzienia, a jego historia produkcji mebli w Potulicach sięga 60 lat wstecz. - Zatrudniamy obecnie ponad 50 osób, osadzonych odbywających kary w zakładzie. Od stycznia ma pracować tu kolejnych 40 skazanych - mówi dyrektor. - To są ludzie, którzy w większości starają się pracować jak najlepiej. Są w stanie nauczyć się wielu rzeczy, chłoną wiedzę i chcą pracować.

Dyrektor podkreśla, że dzięki temu firma może planować produkcję w takim rozmiarze, w jakim by chciała. A zamówień jest dużo. I będzie jeszcze więcej, bo w legislacji jest projekt rozporządzenia dający więziennym zakładom i fabrykom pierwszeństwo w przetargach dla instytucji publicznych.

- Do tej pory pracowaliśmy w budynkach z lat siedemdziesiątych, nieremontowanych. Pracownicy naprawdę mieli tu trudne warunki pracy - zaznacza dyrektor. - Po wprowadzeniu rządowego programu zmieniło się dla nas bardzo dużo, przede wszystkim dostaliśmy pieniądze na nowe maszyny.

Na razie maszyn w hali jest niewiele. Cztery specjalistyczne urządzenia do produkcji mebli są jedynymi, jakie można było wczoraj obejrzeć w nowej fabryce w Potulicach. Hala zostanie w pełni wyposażona w styczniu.

- Przeszliśmy z wieku dwudziestego w dwudziesty pierwszy - podkreśla dyrektor przedsiębiorstwa w Potulicach.

Program pracy więźniów, opracowany został w ministerstwie sprawiedliwości. Do użytku oddano dwie hale produkcyjne w Zakładzie Karnym w Krzywańcu o powierzchni 7700 m2 gdzie zatrudnienie znalazło 150 osadzonych (w tym 50 kobiet). W trakcie realizacji jest rozbudowa i przebudowa już istniejącej hali produkcyjnej zlokalizowanej na terenie Oddziału Zewnętrznego Dobrowo (Areszt Śledczy Koszalin) oraz budowa hali produkcyjnej o pow. 940 m2 zlokalizowanej na terenie Aresztu Śledczego w Poznaniu.

Na terenie zakładu karnego w Potulicach trwa ponadto wyburzania części starych baraków. Na tym miejscu w ciągu kilkunastu miesięcy ma powstać jeszcze większa hala. Będzie miała 6 tys. m kwadratowych, a inwestor to firma ze Skandynawii. Teren będzie dzierżawiony od potulickiego zakładu.

Halę poświęcił biskup Jan Tyrawa, a wśród gości był płk. Jerzy Kopeć, były szef inspektoratu bydgoskiego, a od marca tego roku zast. Dyrektora Generalnego SW: - Korzyści z pracy więźniów jest wiele. Przede wszystkim taka, że są spokojniejsi.

Zobacz również

Bezdomne koty ze schroniska w Katowicach będą miały nowy pawilon

Bezdomne koty ze schroniska w Katowicach będą miały nowy pawilon

Monika Sobień-Górska i Robert Górski w bibliotece w Bydgoszczy. Zdjęcia

Monika Sobień-Górska i Robert Górski w bibliotece w Bydgoszczy. Zdjęcia

Polecamy

W czerwcu zostanie oddana droga Brzoza-Barcin. Co z innymi ważnymi inwestycjami?

W czerwcu zostanie oddana droga Brzoza-Barcin. Co z innymi ważnymi inwestycjami?

Mieszkaniec Mogilna ukradł elektryczną hulajnogę. Teraz grozi mu nawet 5lat więzienia

Mieszkaniec Mogilna ukradł elektryczną hulajnogę. Teraz grozi mu nawet 5lat więzienia

Szukasz idealnej sukienki na wesele jako mama? Tylko spójrz na te cudowne kreacje!

Szukasz idealnej sukienki na wesele jako mama? Tylko spójrz na te cudowne kreacje!