Spowolnienie na rynku pracy jest w powiecie nakielskim coraz bardziej widoczne. 2013 rok rozpoczął się kiepsko.
- Zarejestrowanych zostało 1075 nowych osób bezrobotnych. To o 165 więcej więcej niż przed rokiem - informuje "Pomorską" Przemysław Ulatowski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Nakle nad Notecią.
Oznacza to, że bez pracy jest w tej chwili już blisko 7 tys. 300 mieszkańców powiatu. A to tylko oficjalne dane. Rzeczywistość wygląda gorzej, po przecież nie wszyscy poszukujący zatrudnienia są ujęci w ewidencji PUP.
Przeczytaj także: Kujawsko-pomorskie: bezrobotni nie chcą 20 tys. dotacji z pośredniaka
Ofert pracy jest znikoma liczba jak na tysiące bez etatu. Od kilku tygodni propozycji jest około 50. Rok temu także nie było ich dużo, ale jednak prawie trzy razy więcej.
Spośród ponad 450 mieszkańców powiatu skreślonych w ostatnim miesiącu z listy bezrobotnych pracę udało się zdobyć tylko 248. Pozostali utracili status bezrobotnego z innych powodów, np. dlatego, że nie potwierdzili na czas swej gotowości do podjęcia pracy (takich osób było w ostatnim miesiącu w powiecie 131).
Blisko połowa tych, którzy w czasach kryzysu jednak jakąś pracę znaleźli, to mieszkańcy gminy Nakło. W pozostałych gminach powiatu ich liczba jest bardzo skromna: Szubin -53 zatrudnionych, Mrocza - 38, a Sadki i Kcynia ledwie 21.
W Nakle i Szubinie najwięcej osób jednak również straciło pracę w ostatnich tygodniach i musiało zapukać do drzwi PUP. W gminie Nakło było ich ponad 230, w gminie Szubin ponad 180. Na trzecim miejscu jest gmina Kcynia, gdzie takich osób było w ostatnim czasie 106.
Niepokojąco wzrasta stopa bezrobocia w powiecie nakielskim.
Dla kraju wskaźnik ten wynosi 13,7 proc., dla województwa kujawsko-pomorskiego blisko 18 procent. W naszym powiecie pracy nie ma już 23,6 procent dorosłych mieszkańców aktywnych ekonomicznie. I, niestety, z każdym miesiącem jest ich więcej.
Systematycznie spada też liczba osób zarejestrowanych, które mają prawo do zasiłku. Średnio w powiecie nakielskim otrzymuje go tylko co piąty zarejestrowany (dokładnie 22,6 proc.). Są jednak gminy np. Kcynia, gdzie dane te są dużo gorsze.
Ale jest iskierka nadziei dla poszukujących zajęcia. 20 marca Powiatowy Urząd Pracy organizuje w Nakle III Targi Pracy i Przedsiębiorczości. Odbędą się one w hali sportowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Staszica. Organizator stara się zaprosić do współpracy jak najwięcej firm z regionu.
Przeczytaj także: Kujawsko-pomorskie: pośredniaki dostały więcej pieniędzy dla bezrobotnych
Czytaj e-wydanie »