Eksperci oraz samorządowcy dyskutowali o możliwościach współfinansowania programów profilaktyki, w tym dofinansowaniu szczepień. Eksperci namawiali do szczepienia maluchów przeciwko pneumokokom. Szczepionki są jednak drogie, dlatego zwolennicy szczepień zachęcają samorządy, aby fundowały je małym mieszkańcom. Korzyści ma z tego także ma samorządowa służba zdrowia. Dzieci mniej chorują.
Wybór starostwa jako organizatora konferencji nie był przypadkowy. Powiat mogileński w ostatnich latach realizował dwa programy profilaktyczne.
Pierwszy to Regionalny Program Zwalczania Otyłości u Dzieci i Młodzieży finansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego i współfinansowany przez starostwo. W jednym roku dzieci zrzuciły w sumie 93 kilogramy. Program zakładał też edukację dzieci i rodziców, aby zwiększyła się świadomość zdrowego trybu życia. W projekcie łącznie wzięło udział 114 osób. Za realizację programu odpowiedzialna była Małgorzata Wilk ze starostwa powiatowego.
Więcej wiadomości z Mogilna na www.pomorska.pl/mogilno.
Drugi program to akcja profilaktycznych szczepień ochronnych przeciwko wirusowi HPV, będącego przyczyną raka szyjki macicy. Programem były objęte dziewczęta w wieku od 12. do 13. roku życia. W ramach programu zaszczepiono 105 dziewcząt. Kosztowało to powiat mogileński ponad 128 tys. a
Czytaj e-wydanie »