- Cały czas usiłujemy się policzyć - mówi Danuta Grzyb, przewodnicząca Regionalnej Rady Kół Gospodyń Wiejskich w Toruniu zapytana o to, ile KGW działa w regionie. Takich, które zgłosiły się do rady i współpracuje z nią, w okręgu toruńskim mamy 187, podobnie w bydgoskim i włocławskim. W rzeczywistości jest ich więcej. Jedne mają w składzie kilka pań, inne nawet 90 - tak jest w gminie Łubianka.
- Zabiegam o to, żeby nawiązać jak najlepszą współpracę z innymi regionami - deklaruje Danuta Grzyb.Chciałaby w pełni zjednoczyć koła z całego regionu. Temu mają służyć wojewódzkie obchody 150-lecia KGW na Ziemiach Polskich. Święto gospodyń tworzących koła odbędzie się na początku czerwca w Przysieku. Lista uczestników ciągle jest otwarta.
- Koła są w tej chwili nieprawdopodobnie odmłodzone - z zachwytem mówi przewodnicząca regionalnej rady. - Bardzo szanujemy seniorki, są z nami 90-letnie panie, mają jeszcze dość sił, żeby spotkać się. Są i mężczyźni, np. w kole w Jabłonowie Pomorskim czy Zbicznie. Wiek naszych członkiń sięga od 93 lat do 15-16-latek, które przychodzą z mamami i babciami.
Uroczystości 150-lecia KGW na Ziemiach Polskich będą miały miejsce na terenie Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Przysieku w sobotę 4 czerwca. Zaczną się od mszy św. o godzinie 10:00. Zaraz po niej odbędzie się uroczysta gala na sali konferencyjnej ośrodka w Przysieku.
Będzie można poznać rys historyczny KGW, do zasłużonych powędrują medale i podziękowania. Po przemówieniach wystąpią dziecięce zespoły ludowe. Plan dnia przewiduje 2 wykłady, pierwszy z nich: "Trzy pokolenia kobiet wiejskich - spojrzenie w przyszłość" wygłosi dr hab. Wojciech Knieć, prof. UMK. Drugi poprowadzi starszy kustosz Grażyna Szelągowska z Muzeum Etnograficznego w Toruniu, pt. "Produkty i potrawy tradycyjne województwa kujawsko-pomorskiego a działalność KGW".
W południe zacznie się festyn, podczas którego zaplanowo przegląd dorobku kulturalnego kobiet wiejskich, biesiadę przy stołach regionalnych i wystawy rękodzieła.
____________________
- Tak sumiennie i pieczołowicie przechowywałyście panie polski folklor, dziś motywy ludowe zdobią nowoczesne stroje, biżuterię, porcelanę czy wyroby skórzane, robią furorę na całym świecie - mówiła prezydentowa Agata Kornhauser-Duda podczas spotkania z przedstawicielkami KGW 13 maja.
- Kobiety na polskiej wsi organizują się i działają od 150 lat. Ale ich rola w rozwoju naszego kraju jest nie do przecenienia. Otóż nasza historia tak się złożyła, że podczas gdy mężczyźni ginęli na wojnach, w powstaniach, to właśnie na kobietach spoczywał obowiązek utrzymania domu, wychowywania dzieci, ale także obowiązek przekazywania wiedzy o tym, co to jest Polska - kontynuuowała żona prezydenta Polski.