Na liście 6. edycji toruńskiego budżetu partycypacyjnego znalazło się 119 projektów (łącznie wpłynęło 154). Początkowo, po wstępnej weryfikacji było ich 113, ale po rozpatrzeniu odwołań listę zwiększono o 6 propozycji. Tym razem do podziału jest 7,07 mln zł.
Tak jak w ubiegłych latach, wybór projektów będzie odbywał się w ramach trzynastu puli osiedlowych (70 proc. budżetu) oraz puli ogólnomiejskiej (30 proc.).
Najwięcej projektów (38) trafiło do puli ogólnomiejskiej. Są tu m.in.: budowa ścieżki rowerowej przy ul. Szubińskiej, sterylizacja 300 wolno żyjących kotów, remont kojców dla psów w schronisku, organizacja festynu upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych czy 4. edycji festiwalu LuxFest. Na liście znalazł się także projekt „Mniejszy dług-bogatszy Toruń”, w ramach którego zaproponowano przeznaczenie kwoty 312000 zł na częściową spłatę zadłużenia miasta.
Z puli lokalnych najwięcej projektów (13) jest na Chełmińskim, a najmniej (2) w Bielawach-Grębocinie. Wśród projektów lokalnych pojawiły się m.in. propozycje: siłownie zewnętrzne, place zabaw, boiska, rewitalizacja terenów zielonych, budowa chodników i parkingów, organizacja imprez, festynów i szkoleń dla mieszkańców czy niedzielne poranki teatralne dla rodziców z dziećmi.
Prace w PM nr 18 na tzw. osiedlu JAR w Toruniu
Cztery spośród zgłoszonych projektów są już zrealizowane lub zaplanowane, a 26 odrzucono, m.in. z przyczyn formalnych, braku zapewnienia ogólnodostępności czy uznania realizacji projektu jako nieracjonalnego wydatku. W tej ostatniej kategorii znalazł się np. slip do wodowania dla służb ratowniczych (taki w Toruniu już istnieje, a jego wykorzystanie nie wskazuje na dodatkowe potrzeby), czy licznik długu Torunia zamontowany w centrum miasta.
Głosowanie rozpocznie się 16 czerwca i potrwa 10 dni - do 25 czerwca.
Głosować można będzie przez Internet, wysyłając karty do głosowania zwykłą pocztą lub w dziewięciu punktach, w których pojawią się urny do głosowania. Będą to: Punkty Informacyjne Urzędu Miasta przy ul. Poznańskiej, Grudziądzkiej, Dziewulskiego, Broniewskiego (Plaza) i w budynku UMT przy Wałach gen. Sikorskiego 8. A także w czterech wydziałach UMT - Wydziale Spraw Administracyjnych, Ewidencji i Rejestracji, Zdrowia i Polityki Społecznej, Środowiska i Zieleni.
Lista wszystkich projektów dostępna jest na stronie toruńskiego magistratu.
Czy da się uniknąć wypadków drogowych? Odpowiada ekspert.
źródło: Dzień Dobry TVN/x-news
