Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W przyszłym tygodniu w Toruniu rozpocznie się głosowanie na projekty w ramach budżetu obywatelskiego na 2019 rok

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Do tej pory, w ramach budżetu partycypacyjnego, torunianie wybrali ponad 250 zadań. Jednym z nich był np. festiwal LuxFest (na zdj. Arka Noego)
Do tej pory, w ramach budżetu partycypacyjnego, torunianie wybrali ponad 250 zadań. Jednym z nich był np. festiwal LuxFest (na zdj. Arka Noego) Grzegorz Olkowski
Na co wydać ponad 7 milionów złotych z budżetu partycypacyjnego na 2019 rok? Mieszkańcy będą mogli wybierać spośród ponad stu projektów.

Na liście 6. edycji toruńskiego budżetu partycypacyjnego znalazło się 119 projektów (łącznie wpłynęło 154). Początkowo, po wstępnej weryfikacji było ich 113, ale po rozpatrzeniu odwołań listę zwiększono o 6 propozycji. Tym razem do podziału jest 7,07 mln zł.
Tak jak w ubiegłych latach, wybór projektów będzie odbywał się w ramach trzynastu puli osiedlowych (70 proc. budżetu) oraz puli ogólnomiejskiej (30 proc.).

Najwięcej projektów (38) trafiło do puli ogólnomiejskiej. Są tu m.in.: budowa ścieżki rowerowej przy ul. Szubińskiej, sterylizacja 300 wolno żyjących kotów, remont kojców dla psów w schronisku, organizacja festynu upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych czy 4. edycji festiwalu LuxFest. Na liście znalazł się także projekt „Mniejszy dług-bogatszy Toruń”, w ramach którego zaproponowano przeznaczenie kwoty 312000 zł na częściową spłatę zadłużenia miasta.
Z puli lokalnych najwięcej projektów (13) jest na Chełmińskim, a najmniej (2) w Bielawach-Grębocinie. Wśród projektów lokalnych pojawiły się m.in. propozycje: siłownie zewnętrzne, place zabaw, boiska, rewitalizacja terenów zielonych, budowa chodników i parkingów, organizacja imprez, festynów i szkoleń dla mieszkańców czy niedzielne poranki teatralne dla rodziców z dziećmi.

Prace w PM nr 18 na tzw. osiedlu JAR w Toruniu

Cztery spośród zgłoszonych projektów są już zrealizowane lub zaplanowane, a 26 odrzucono, m.in. z przyczyn formalnych, braku zapewnienia ogólnodostępności czy uznania realizacji projektu jako nieracjonalnego wydatku. W tej ostatniej kategorii znalazł się np. slip do wodowania dla służb ratowniczych (taki w Toruniu już istnieje, a jego wykorzystanie nie wskazuje na dodatkowe potrzeby), czy licznik długu Torunia zamontowany w centrum miasta.

Głosowanie rozpocznie się 16 czerwca i potrwa 10 dni - do 25 czerwca.
Głosować można będzie przez Internet, wysyłając karty do głosowania zwykłą pocztą lub w dziewięciu punktach, w których pojawią się urny do głosowania. Będą to: Punkty Informacyjne Urzędu Miasta przy ul. Poznańskiej, Grudziądzkiej, Dziewulskiego, Broniewskiego (Plaza) i w budynku UMT przy Wałach gen. Sikorskiego 8. A także w czterech wydziałach UMT - Wydziale Spraw Administracyjnych, Ewidencji i Rejestracji, Zdrowia i Polityki Społecznej, Środowiska i Zieleni.

Lista wszystkich projektów dostępna jest na stronie toruńskiego magistratu.

Czy da się uniknąć wypadków drogowych? Odpowiada ekspert.
źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska