https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Punkcie Informacji Turystycznej w Koronowie już sezon. Sporo gości. W ofercie nowe foldery i mapy

Maja Stankiewicz
Zenon Rydelski prowadzi PIT od 2017 r.  Spotkać go tu można w tygodniu w godz. 9 - 17. W weekend ma zastępstwo
Zenon Rydelski prowadzi PIT od 2017 r. Spotkać go tu można w tygodniu w godz. 9 - 17. W weekend ma zastępstwo Fot. Adam Lewandowski
Punkt Informacji Turystycznej w Koronowie pracuje już w wakacyjnych godzinach. Można tu zajrzeć nie tylko w tygodniu, ale też w soboty i niedziele. Ruch spory, choć to początek sezonu.

Po zakończeniu przebudowy i remontu w grudniu ub. r. Punkt Informacji Turystycznej wrócił pod dawny adres, czyli na koronowski rynek. Jak przyznaje Zenon Rydelski, który po Grzegorzu Myku przejął w 2017 r. prowadzenie PIT - warunki są teraz doskonałe. Goście to doceniają i chwalą zmiany.

A zagląda ich do PIT coraz więcej. - Właśnie czekam na grupę dzieci, która w tej chwili, wraz z Włodzimierzem Domkiem, zwiedza Grabinę. To uczniowie z Mąkowarska i Buszkowa – informuje Zenon Rydelski. Takich grup w ostatnim czasie było w PIT około 30., także spoza gminy Koronowo. Choć te częściej rezerwują terminy w czerwcu i miesiącach wakacyjnych.

W niedzielę 14 maja odwiedzili Koronowo np. goście z Bydgoskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej. 25-osobowa grupa składała się głównie z mieszkańców Bydgoszczy, Nakła i Tucholi. Oprócz miejscowych zabytków mieli oni okazję zobaczyć od środka koronowski Zakład Karny.

Zalew Koronowski już kusi turystów

Coraz więcej osób, także indywidualnych turystów, przyjeżdża już także nad Zalew Koronowski. - Nie są to na razie długie pobyty. Zwykle trwają 2 - 3 dni. Wczoraj były na przykład panie z Warszawy. Pytały co warto zobaczyć w mieście w krótkim czasie, bo potem jadą dalej – opowiada Zenon Rydelski.

Niestety, prom po Zalewie Koronowskim, do Sokola Kuźnicy, jest nieczynny. Przy ładnej pogodzie to duży mankament. Powodem - prace remontowe. Jak informuje starostwo bydgoskie - przeprawa wznowi kursy dopiero w czerwcu.

Mapy Koronowa prosto z drukarni

Jak zawsze powodzeniem cieszą się mapy i przewodniki. Niektóre z wydawnictw otrzymać można w PIT bezpłatnie. M.in. kolorowe foldery z cyklu: Koronowo turystycznie inspirujące i historycznie inspirujące. W pierwszym znajdziemy informacje o walorach turystycznych Ziemi Koronowskiej i imprezach które się tu odbywają, w drugiej przeczytamy o cystersach, synagodze, bitwie z Krzyżakami pod Koronowem.

W ofercie są też albumy o Koronowie i różne gadżety promujące miasto – kubki, magnesy, torby, flagi z herbem Koronowa, widokówki etc. Niebawem pojawią się też gadżety wydane z okazji 655-lecia miasta, które obchodzone będzie hucznie w połowie czerwca. Na razie poczęstować się można w PIT krówką owiniętą w urodzinowy papierek.

- Lada dzień otrzymamy uaktualniony przewodnik z mapą Koronowa i okolic. W drukarni są także nowe wydania folderów – zapowiada pan Zenon.

Jest Izba Muzealna, czas na Muzeum Ziemi Koronowskiej

Ale nie tylko po informacje i mapy zajść warto do PIT. Prezentowane są tu także zbiory gromadzone przez lata w Izbie Regionalnej. Po modernizacji budynku można je wreszcie pięknie wyeksponować. Pamiątki wciąż są zbierane, bo – jak słyszymy w Koronowie - są plany przekształcenia izby w Muzeum Ziemi Koronowskiej. Dla zwiedzających udostępniono także piwnicę. Znajdują się tam zbiory rycerskie. Chętni przymierzyć mogą strój cystersa kub założyć na głowę rycerski hełm. Zwłaszcza dla dzieci to duża frajda.

Przed remontem placówki znakiem rozpoznawczym PIT były stojące przy wejściu drewniane figury rycerza i zakonnika. Po zakończeniu modernizacji budynku nie wróciły na swoje miejsce. Dlaczego? - Niestety, czas zrobił swoje, zaczęły próchnieć – informuje Zenon Rydelski. Nie wyklucza jednak, że figury wrócą kiedyś na rynek, ale nowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Turystyka

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Ja przepraszam ale
Już raz otrzymałem zapewnienie od pewnej osoby nazwisko i imię w tym momencie jest nie istotne , która twierdziła pisemnie że Koronowo posiada synagogę . Po mojej interwencji otrzymałem odpowiedz o takiej treści „Język pisany różni się od mówionego, wymaga większej staranności. To moja wina, że napisałam synagoga, a nie CK Synagoga. Dziękuję za zwrócenie uwagi”.
P
Pani Maju
Pani redaktor dziś każde dziecko ma telefon i internet w paru sekundach jesteśmy na końcu świata . Budynek Piękny sam pomysł rozbudowy byłego burmistrza S. Gliszczyńskiego super wyszedł. Bardzo trafne decyzje zarówno co do punku informacyjnego i turystki jak i do dawnego kina , sali dyskotekowej , magazynu po byłej Synagodze którą niby sprzedano komuś tam i nie figuruje oficjalnie jako świątynia . Gdybym przeczytał budynek dawnej Synagogi a dzisiejsze Centrum Kultury synagoga to bym zrozumiał Pani redaktor intencje i przekaz ale Synagoga kojarzy mi się tylko z jednym domem Bożym czynnym tak jak ten kabel w wodzie który się obnażył o czym wspominali obaj wice burmistrzowie na sesji RM i jest to czynna przyłącz obnażona, która za czasów byłego burmistrza Stanisława Gliszczyńskiego nie była obnażona i niedostępna dla innych użytkowników plaży położona zgodnie z przepisami i wyrokiem Sądu . Dlatego nie odwiedziłem punktu turystycznego od wewnątrz bo jeszcze jakiś kabel będzie kolejny raz obnażony . Czemu o tym wspominam bo moja żona często spaceruje brzegiem w Pieczyskach z pieskiem na smyczy . I gdyby im ten kabel zrobił krzywdę to proszę sobie wyobrazić ciąg dalszy . Bo ja nie potrafię oprócz mojej żony widziałem tam często morsów , bawiące się dzieci z Ukrainy którym Koronowo dało schronienie a kabel w takim stanie obnażenia zagraża życiu . Szkoda że GP tego nie zauważa do dnia dzisiejszego . Ubolewam .
M
Marian
Ja doceniam fascynacje Pana Zenona Rydelskiego i jego zastępcy Pana Adama Lewandowskiego, który podobno pełni dyżury w soboty i Niedziele w budynku który został już zaprojektowany w poprzedniej kadencji za czasów burmistrza Stanisława Gliszczyńskiego . Jednak to nie pracownicy mają tam znaleść pomoc i informacje a Turysta . I tak patrząc okiem turysty brakuje mi przed tym budynkiem stojaka do bezpiecznego zaparkowania pojazdu rowerowego który jest coraz częściej najlepszym narzędziem do przemieszczania się dla mieszkańca i turysty. A jak wyglada stan faktyczny można to sprawdzić wchodząc na kamerę Rynku w Koronowie która nie tylko ten brak nam wskaże ale i inne . Niedawno Polska obchodziła dzień flagi tego elementu również brak przed tym pięknym punktem informacyjnym jak i flagi tego pięknego miasteczka . Jeszcze nie byłem we wnętrz z powodu ale może kiedyś zaufam losowi i przekroczę ten próg mając nadzieje że nikt mnie nie będzie namawiał do obejrzenia Zakładu Karnego a czułbym się trochę niezręcznie a co dopiero skazani przecież to nie Zoo ?. Co dawnego budynku Synagogi warto pamiętać że dobry chrześcijanin to taki który szanuje bliźniego swego . Bo Koronowo Pani Redaktor posiada i to też dzięki byłemu burmistrzowi Pana Stanisława Gliszczyńskiego Centrum Kultury synagoga a nie Synagogę . Pozdrawiam serdecznie Turysta z Niemiec .
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska