Przedsięwzięcie jest organizowane w 59 rocznicę otrzymania nagrody Nobla za prace dotyczące chemicznej struktury i biologicznego działania hormonów kory nadnercza w 1950 roku.
Uczczenie postaci profesora Reichsteina Projekt Włocławek włączył do swoich działań w projekcie "Pamięć, pamiętać, pamiętamy!".
Spotkanie odbędzie się we wtorek w sali konferencyjnej Collegium Minus Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej, plac Wolności 1 (wejście od ul. Przechodniej), początek godz. 17.00.
Profesor Tadeusz Reichstein (1897- 1996r) biochemik szwajcarski polskiego pochodzenia.
Urodził się w żydowskiej rodzinie Isidora Reichsteina i Gastavy Brockmann we Włocławku Dorastał w Kijowie , gdzie jego ojciec był inżynierem. Rodzina wyemigrowała do Zurychu , gdy miał osiem lat. Studiował chemię na politechnice w Zurychu, uzyskując dyplom w 1920 r. W 1922 r. obronił doktorat .
W 1927 r. poślubił Henriette Louise Quarles van Ufford pochodzącą z holenderskiej rodziny arystokratycznej. Mieli jedną córkę.
Profesor chemii organicznej politechniki w Zurychu i uniwestytetu w Bazylei.Członek Royal Society w Londynie a także Polskiej Akademii Nauk. W 1933 zsyntetyzował kwas askorbinowy, wyizolował kortyzon oraz inne hormony kory nadnerczy. Za prace dotyczące chemicznej struktury i biologicznego działania hormonów kory nadnercza w 1950 r. otrzymał nagrodę Nobla wspólnie z Ph.St. Henchem i E.C. Kendallem W 1947 r. otrzymał doktorat honoris causa Sorbony W 1952 r. został wybrany członkiem zagranicznym Royal Society. Zmarł w Bazylei.
Źródło: Wikipedia