- Do współpracy w naborze uczestników zaprosiliśmy dwie organizacje pozarządowe, z którymi współpracujemy w realizacji usług opiekuńczych na terenie Włocławka - mówi Zbigniew Piechocki z MOPR.
Udział w warsztatach wzięło 48 osób - pracowników Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej.
Uczestniczki, podzielone na cztery grupy, podczas 4 godzinnych warsztatów poznały symptomy występujące u osób zależnych doświadczających krzywd i formy przemocy stosowane przez jej sprawców. Pracownice Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej i Polskiego Czerwonego Krzyża poznały cykle przemocy oraz uzyskały informacje o miejscach i zakresie udzielanej pomocy dla osób doświadczających przemocy, dla sprawców oraz dla świadków. Ciekawym elementem okazało się dla uczestniczek omówienie procedury Niebieskiej Karty, opiekunki przekonały się, że procedura jest narzędziem pomocy, a nie restrykcji.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
W trakcie dyskusji – niezwykle ożywionych w każdej grupie warsztatowej - uczestniczki dowiedziały się jakie podejmować działania w sytuacji podejrzenia występowania przemocy i jakie podejmować działania zaradcze.
- Dyskusje były też momentami refleksji i wymiany doświadczeń, ponieważ problemem jest niechęć osób starszych do ujawniania przemocy jakiej doświadczają ze strony swoich dzieci, wnuków, czy współmałżonków - mówi Zbigniew Piechocki. - Poczucie obowiązku chronienia ich i wspierania powoduje znoszenie cierpienia w milczeniu. Starzy rodzice nierzadko czują się odpowiedzialni za zachowanie swoich dorosłych dzieci, zgodnie z przekonaniem, że „tak sobie je wychowali”. Wiąże się to dla nich ze wstydem.
Dla osób pomagających w takich sytuacjach priorytetem jest, by zachęcać starsze osoby do skorzystania z pomocy, np. rozmowy z pracownikiem socjalnym, policjantem dzielnicowym lub z pielęgniarką, czy lekarzem.
INFO Z POLSKI 2.11.2017 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju